شنبه, ۱ اردیبهشت ۱۴۰۳ / بعد از ظهر / | 2024-04-20
تبلیغات
کد خبر: 21110 |
تاریخ انتشار : ۲۲ اسفند ۱۴۰۲ - ۲۳:۲۴ | ارسال توسط :
4 بازدید
۰
می پسندم
ارسال به دوستان
پ

چهارشنبه‌سوری ۱۴۰۲ درحالی فرارسید که امسال آمارهای رسمی ارائه شده از سوی اورژانس حاکی از افزایش موارد فوتی و مصدومیت‌های ناشی از انفجار موادمحترقه است. حوادثی که تمام دستگاه‌های امدادی، انتظامی و خدماتی را به حالت آماده‌باش درآورده است و تا کنون بیش از ۳۲۵۰ مصدوم و ۱۴ فوتی برجای گذاشته است.

به گزارش ایسنا، مراسم شب آخرین چهارشنبه سال ۱۴۰۲، امسال در حالی برگزار شد که از مدت‌ها پیش دستگاه‌های امدادی و انتظامی برنامه‌ریزی‌های خود در این خصوص را آغاز کرده بودند. پلیس امنیت اقتصادی، قرارگاه مبارزه با موادمحترقه قاچاق و غیرمجاز را ایجاد کرده و پلیس تهران نیز از حدود دو ماه قبل اقدام به رصد قاچاقچیان و فروشندگان مواد محترقه کرده بود که در نتیجه آن بیش از ۴۳ میلیون اکلیل سرنج و ۱۰ میلیون عدد موادمحترقه را کشف و ضبط کرد.  پلیس در سراسر کشور نیز اقدامات مشابهی را انجام داده و تا روز گذشته بیش از۱۰ تن انواع مواد محترقه را در سراسر کشور کشف کرده است.

آتش‌نشانی تهران که چند سالی است، کمپین نه به چهارشنبه سوری خطرناک را ایجاد کرده است، امسال این کمپین را با هماهنگی آتش‌نشانی‌های سراسر کشور اجرایی کرده است. آنطور که حمیدرضا یادگاری، مدیرکل روابط عمومی سازمان آتش‌نشانی و خدمات ایمنی شهر تهران به ایسنا گفته است، این کمپین با استقبال خوبی مواجه شده است و هدف از آن کاهش خسارات جانی و مالی ناشی از حوادث چهارشنبه سوری است.

۳۲۵۳ مصدوم و ۱۴ فوتی تا پایان سه‌شنبه شب

جعفر میعاد فر، رئیس سازمان اورژانس کشور در آخرین گزارش خود از شمار مصدومان و فوت شدگان حوادث چهارشنبه‌سوری در کشور گفت: آخرین آمار ما از اول اسفندماه تا ساعت ۲۴ سه‌شنبه شب از مصدومیت سه هزار و ۲۵۳ نفر حکایت دارد. همچنین متاسفانه ۱۴ نفر نیز در همین بازه زمانی جان خود را از دست دادند.

وی با بیان اینکه از جمع سه هزار و ۲۵۳ مورد مصدوم چهارشنبه‌سوری، ۴۶۳ مورد توسط اورژانس و دو هزار و ۶۸۰ مورد نیز توسط خود افراد به مراکز درمانی منتقل شده‌اند، گفت: ۱۱۰ نفر نیز خدمات درمانی را در محل دریافت کرده‌اند.

رئیس سازمان اورژانس کشور شمار مصدومان دارای قطع عضو را ۱۸۹ نفر اعلام کرد و گفت: هزار و ۷۰ نفر نیز دچار آسیب به چشم شدند که از این تعداد تاکنون یک مورد تخلیه کامل چشم انجام شده است.

میعادفر بیشترین مورد مصدومیت حوادث چهارشنبه سوری ۱۴۰۲ را مربوط به آسیب به چشم با هزار و ۷۰ مورد اعلام کرد و گفت: پس از آن سوختگی با ۹۸۱ مورد در رتبه دوم قرار دارد.

وی درباره آمار نهایی مصدومان چهارشنبه سوری نیز گفت: آمار نهایی با تجمیع مراجعین به مراکز درمانی و … اعلام خواهد شد.

مصدومان چهارشنبه سوری

افزایش مصدومان چهارشنبه سوری به ۲۱۰۰ نفر تا ساعت ۲۲:۳۰/ مرگ ۱۴ تن

میعادفر همچنین در ساعت ۲۲:۴۵ در تشریح آخرین وضعیت امدادرسانی به مصدومان ازسوی اورژانس نیز گفت: از اول اسفند تا ساعت ۲۲:۳۰ در جمع ۲۱۰۰ نفر دچار مصدومیت شدند. شمار مصدومان قطع عضو ۱۵۲ نفر، آسیب به چشم ۷۰۰ مورد و سوختگی ۶۸۱ مورد بوده است.

جعفر میعادفر، رئیس سازمان اورژانس کشوردر ساعت ۲۲ از افزایش شمار مصدومان حوادث چهارشنبه سوری به ۱۷۹۰ نفر خبر داد و به ایسنا گفت: از ابتدای اسفندماه تا ساعت ۲۲ امشب مجموعا ۱۷۹۰ نفردچار مصدومیت شده‌اند که از این تعداد ۳۹۴ نفر به وسیله اورژانس به مراکز درمانی منتقل شده‌اند. همچنین ۱۳۴۹ نفر نیز شخصا به مراکز درمانی آورده شده‌اند. ۴۷ نفر نیز خدمات درمانی را در محل دریافت کرده‌اند. شمار موردهای فوتی نیز به ۱۴ نفر رسیده است. همچنین از مجموع آسیب دیدگان ۱۱۴ مورد قطع عضو، ۵۷۳ مورد آسیب به چشم و ۵۹۴ مورد نیز سوختگی بوده است.

۸۲۷ مصدوم و ۱۳ فوتی از اول اسفند تا ۱۹:۳۰ امروز

با این حال گرچه شب چهارشنبه‌سوری با حوادث کمتری آغاز شده، اما گزارش‌ها از ابتدای اسفند تا عصر امروز حاکی از آن است که ۸۲۷ تن تا ساعت ۱۹:۳۰ امروز دچار مصدومیت شده‌اند. ۱۳ نفر نیز جان خود را از دست داده‌اند. جعفر میعادفر، رئیس سازمان اورژانس کشور نیز در ساعت ۱۹:۴۵ در این باره به ایسنا گفت: در میان این آسیب‌دیدگان ۶۳ مورد منجر به قطع عضو شده است. ۲۸۱مورد دچار آسیب دیدگی از ناحیه چشم شده و ۳۸۱ مورد نیز با سوختگی تحت درمان قرار دارند.

همچنین محمد اسماعیل توکلی، رئیس مرکز اورژانس استان تهران درباه آخرین آمار مصدومان حوادث چهارشنبه سوری در تهران به ایسنا گفت: از صبح امروز تا ساعت ۱۹ مجموعا ۲۵ نفر دچار مصدومیت شده و دو تن نیز فوت کرده‌اند. از تعداد مصدومان بیشترین آسیب دیدگی مربوط به سوختگی بوده که ۹ نفر به این آسیب تحت درمان قرار دارند. قطع عضو با سه مورد و خونریزی نیز با یک مورد در رتبه‌های بعدی قرار دارد.  از تعداد مصدومان ۱۸ نفربه مراکز درمانی منتقل شده‌اند و ۹ نفر نیز خدمات درمانی را در محل دریافت کرده‌اند.

آسیب دیدگی ۲ جوان درپی انفجار نارنجک دست‌ساز در جنوب تهران

سید جلال ملکی، سخنگوی سازمان آتش‌نشانی و خدمات ایمنی شهر تهران نیز در ساعت ۱۸ از مصدومیت دو جوان درپی انفجار موادمحترقه در جنوب تهران خبر داد و گفت: در ساعت ۱۷:۴۵ عصر امروز یک مورد حادثه انفجار موادمحترقه به سامانه ۱۲۵ اطلاع داده شد که درپی آن ستاد فرماندهی، آتش نشانان یک ایستگاه را به محل حادثه واقع در شهرک دولتخواه در جنوب تهران اعزام کرد.

وی با اشاره به حضور عوامل آتش‌نشانی در محل گفت: با حضور آتش‌نشانان در محل مشاهده شد که دو جوان در حین ساخت موادمحترقه دست ساز دچار حادثه شده‌اند. انفجار این مواد سبب تخریب منزل و شکسته شدن شیشه‌ها شده بود. دو جوان ۲۷ و ۲۸ ساله نیز به شدت از ناحیه دست دچار آسیب دیدگی شدند که در اختیار عوامل اورژانس قرار گرفتند.

مصدومان چهارشنبه سوری ۱۴۰۲

انفجار نارنجک در دستان نوجوان ۱۶ ساله در تهران

سخنگوی سازمان آتش نشانی و خدمات ایمنی شهر تهران همچنین حوالی ساعت ۲۰ از مصدومیت نوجوان ۱۶ ساله به دلیل انفجار مواد محترقه دریاغچی آباد تهران خبر داد و گفت: در ساعت ۱۹:۰۲ امشب یک مورد حادثه انفجار مواد محترقه در یک منزل مسکونی دو طبقه به سامانه ۱۲۵ اطلاع داده شد که درپی آن ستاد فرماندهی آتش‌نشانان یک ایستگاه را به محل حادثه واقع در یاغچی آباد اعزام کرد.

وی با بیان اینکه آتش‌نشانان ظرف مدت چهار دقیقه به محل رسیدند، گفت: با حضور آتش نشانان در محل مشاهده شد که انفجار مواد محترقه در این خانه رخ داده و در جریان آن یک نوجوان ۱۶ ساله از ناحیه هر دو دست دچار مصدومیت شده است.

ملکی با بیان اینکه متاسفانه این نوجوان در حال کار با نارنجک دستی و ساخت آن بود، گفت: از خانواده‌ها تقاضا داریم که بر رفتار فرزندان خود نظارت کنند، متاسفانه بیشترین آمار مصدومان چهارشنبه‌سوری مربوط به کودکان و نوجوانان است.داخل این خانه پر از مواد محترقه بود که آتش‌نشانان اقدام به ایمن‌سازی محل کرده و پس از آن به ماموریت خودخاتمه دادند.

انجام ۱۳۳ عملیات ازسوی آتش‌نشانی تهران

قدرت الله محمدی، مدیرعامل سازمان آتش نشانی و خدمات ایمنی شهر تهران نیز از انجام ۱۳۳ عملیات مرتبط با چهارشنبه‌سوری از ساعت ۱۷ تا ۲۱ چهارشنبه سوری خبر داد و گفت: از ساعت ۱۷ عصر امروز تا ساعت ۲۱ مجموعا ۳۱۱۴ تماس با موضوع حوادث چهارشنبه‌سوری با سامانه ۱۲۵ برقرار شده که این تماس‌ها منجر به اجرای ۱۳۳ عملیات در این مدت شده است.

وی با بیان اینکه آماده‌باش آتش‌نشانان در سراسر تهران همچنان ادامه دارد، گفت: بیشترین ماموریت ما تاکنون مربوط به حریق در فضای سبز و منازل مسکونی بوده است. همچنین در این مدت پنج مورد انفجار نیز داشتیم که ناشی از ساخت مواد محترقه در داخل منازل بود. این انفجارها منجر به مصدومیت شدید پنج نفر شده است.

آسیب به خودروی آتش‌نشانی با مواد منفجره

مدیرعامل سازمان  آتش نشانی و خدمات ایمنی شهر تهران همچنین از آسیب رساندن به دو دستگاه خودروی آتش‌نشانی در تهران خبر داد و گفت: متاسفانه در حین عملیات به دو دستگاه خودروی امدادی آتش نشانی هم حمله شد که خسارت جدی به خودروها وارد شده است. ما حتما این موضوع را از مبادی قانونی و قضایی پیگیری خواهیم کرد.

محمدی با بیان اینکه در حال حاضر میزان تماس‌ها با سامانه ۱۲۵ به اندازه پارسال است، گفت: اما احتمال افزایش ماموریت‌ها وجود دارد. از این رو از شهروندان می خواهیم که دست به کارهای خطرناک نزنند. برخی از روی بالکن و پشت بام اقدام به پرتاب موادمحترقه کرده بودند که این  کار بسیار خطرناک است. مردم به آرامش نیاز دارند، سالمندان و بیماران و … در شرایط خوبی قرار ندارند و خواهش می کنیم که طوری رفتار شود که مردم به سمت آرامش بروند.

پرتاب نارنجک دستی به سوی ۳ مامور پلیس/ مصدومیت شدید یک مامور

سرهنگ علی همه‌خانی، معاون اجتماعی فرماندهی انتظامی تهران بزرگ از مجروحیت سه مامور انتظامی در ماموریت چهارشنبه پایانی سال خبر داد و گفت: تا ساعت ۲۲ امشب متأسفانه سه نفر از پرسنل انتظامی با پرتاب نارنجک دست ساز ، در مناطق فلاح و خیابان هنگام از ناحیه صورت مجروح شدند که بلافاصله برای انجام اقدامات درمانی به بیمارستان منتقل شدند متاسفانه یکی از پرسنل از ناحیه صورت دچار جراحت و مصدومیت شدید شده که در حال حاضر برای انجام عمل جراحی به اتاق عمل منتقل شده است.

انفجار مواد محترقه در یک منزل مسکونی در قزوین

قدیر موسی خانی، رئیس سازمان آتش‌نشانی شهرداری قزوین نیز سه‌شنبه شب از انفجار مواد محترقه در یک منزل مسکونی در قزوین خبر داد و اظهار کرد: ساعتی پیش در پی اعلام یک مورد انفجار منزل مسکونی در خیابان نوروزیان قزوین به مرکز پیام ۱۲۵، بلافاصله آتش‌نشانان به محل حادثه اعزام شدند.در بررسی‌های به عمل آمده مشخص شد انباری یک منزل مسکونی در اثر نگهداری مواد محترقه دست‌ساز منفجر و تخریب شده است. در این حادثه یک نفر از ناحیه صورت، دست و پا به‌شدت دچار سوختگی شده بود که تحویل عوامل اورژانس حاضر در صحنه شد.

برقراری ۷۰۰۰ تماس با آتش‌نشانی تهران تا پایان سه‌شنبه

سید جلال ملکی، سخنگوی سازمان آتش‌نشانی و خدمات ایمنی شهر تهران از برقراری قریب به ۷۰۰۰ تماس با سامانه ۱۲۵ آتش‌نشانی در چهارشنبه سوری خبرداد و گفت: از ساعت هفت صبح امروز تا ساعت ۲۳:۳۰ جمعا شش هزار و ۶۸۹ تماس با سامانه ۱۲۵ برقرار شده است. اوج تماس‌ها اما از ساعت ۱۷ بود و ما شاهد روند افزایشی تماس با سامانه ۱۲۵ بودیم. تا قبل از ساعت ۱۷ جمعا ۱۳۴۱ تماس با آتش‌نشانی تهران برقرار شده است. همچنین  ازساعت ۱۷ تا ۲۳:۳۰ پنج هزار و ۵۴۸ تماس با سامانه ۱۲۵ برقرار شد که منجر به انجام ۲۴۷ عملیات شد.

سخنگوی سازمان آتش‌نشانی و خدمات ایمنی شهر تهران با بیان اینکه آمار اعلام شده شامل تمامی تماس‌ها با سامانه ۱۲۵ است، گفت: آمار تفکیکی حوادث و ماموریت‌های مرتبط با چهارشنبه سوری پس از پایان عملیات و جمع بندی مرکز فرماندهی اعلام خواهد شد.

در همین زمینه تماشا کنید: چهارشنبه سوری امسال چقدر به تهرانی‌ها خسارت زد؟

مصدومیت مادربزرگ و نوه ۱۸ ساله در انفجار ترقه در همدان

سیدصادق اعتبار پورسینا، رئیس سازمان آتش‌نشانی و خدمات ایمنی شهرداری همدان از مصدومیت مادربزرگ و نوه ۱۸ ساله در انفجار ترقه در کوی رضوان شهر همدان خبر داد و به ایسنا گفت:  در ساعت ۲۲:۲۳ امشب انفجار موادمحترقه در یک منزل مسکونی واقع در کوی رضوان به سازمان آتش‌نشانی شهرداری همدان گزارش داده شد.  مأموران آتش‌نشانی بلافاصله در محل حضور پیدا کرده و مشاهده کردند که راه پله یک ساختمان به علت انفجار موادمحترقه به شدت تخریب شده است. 

پورسینا خاطرنشان کرد: در این حادثه یک پسر ۱۸ ساله از ناحیه دو دست و صورت به همراه مادربزرگ خویش به شدت مصدوم شده‌اند و آتش‌نشانان اکنون در محل موردنظر حضور دارند و هر دو مصدوم به اورژانس تحویل داده شدند.

پرتاب نارنجک به آمبولانس اورژانس

پرتاب نارنجک به ۴ آمبولانس در تهران

محمد اسماعیل توکلی، رئیس اورژانس استان تهران نیز در جمع‌بندی حوادث چهارشنبه‌سوری در تهران به ایسنا گفت: در طول چند ساعت گذشته حجم تماس‌ها با اورژانس کشور ۲۰ درصد افزایش داشته است. در مجموع از ابتدای اسفند تا پایان چهارشنبه سوری ۸۵۴ نفر در حوادث مرتبط با انفجار موادمحترقه و … مصدوم شده و سه نفر نیزجان خود را در استان تهران از دست دادند.

ویدیوی پیشنهادی: بی‌تابی مادری که فرزندش در آتش ندانم‌کاری سوخت

توکلی ادامه داد: با وجود تلاش نیروهای اورژانس برای کمک به مردم، متاسفانه برخی افراد به ماشین‌های اورژانس حمله می‌کنند و فقط امشب چهار دستگاه آمبولانس اورژانس از رده فعالیت خارج شده است.

سوختگی ۴ پسر ۱۵ ساله در حادثه انفجار ترقه

عباس عابدی، سخنگوی مرکز اورژانس استان اصفهان از مصدومیت دو نفر بر اثر انفجار ترقه در مبارکه خبر داد و گفت: همچنین چهار پسر ۱۵ ساله در حادثه انفجار ترقه در اژیه دچار سوختگی شدند. او در این باره گفت: انفجار ترقه در ساعت ۱۶:۵۰ به مرکز فرماندهی عملیات اورژانس استان اصفهان گزارش شده است. این حادثه در مبارکه روستای قهنویه گزارش شد و یک واحد امدادی اورژانس برای این حادثه اعزام شد.

وی گفت: در این حادثه انفجار، یک پسر ۱۸ سال و مرد ۳۰ سال با سوختگی دست و صورت به بیمارستان محمد رسول الله منتقل شدند. همچنین حادثه ویژه انفجار ترقه ساعت ۱۳ و ۱۷ دقیقه به مرکز فرماندهی عملیات اورژانس استان اصفهان گزارش شده است.

عابدی با بیان اینکه این حادثه در اژیه روستای شریف آباد گزارش شده است، ادامه داد: در این حادثه چهار پسر ۱۵ ساله دچار سوختگی درجه ۲ سر و صورت و اندام شدند. مصدومان این حادثه به بیمارستان امام موسی کاظم (ع) منتقل شدند.

۲ کشته در فاصله یک‌ساعت در تبریز در پی انفجار مواد محترقه

اصغر جعفری، رئیس اورژانس آذربایجان شرقی گفت: به دنبال انفجار مواد محترقه دو مرد جوان در باسمنج و شهرک ارم جان باختند.یک جوان ۱۷ ساله به دنبال انفجار مواد محترقه در منزل مسکونی در شهرک ارم تبریز فوت کرد و سن فردی که در خیابان باسمنج فوت کرده مشخص نیست.

مصدوم شدن جوان ۱۶ ساله بر اثر انفجار ترقه در چهارمحال و بختیاری

محمود شمسی پور دهکردی، رئیس اورژانس پیش بیمارستانی و مدیریت حوادث دانشگاه علوم پزشکی چهارمحال و بختیاری از مصدوم شدن جوان ۱۶ ساله در شهر بن بر اثر انفجار ترقه خبر داد و گفت: بامداد امروز مصدومیت آقای ۱۶ ساله‌ای در اثر ترکیدن ترقه در شهر بن به مرکز دیسپچ اورژانس پیش‌بیمارستانی استان اطلاع داده شد. بلافاصله یک دستگاه آمبولانس به محل اعزام شد و کارشناسان عملیاتی اورژانس استان پس از انجام اقدامات درمانی مناسب مصدوم را که از نواحی دست، پا، صورت و گوش دچار مصدومیت شده بود را جهت انجام اقدامات درمانی تکمیلی به بیمارستان کاشانی شهرکرد منتقل کردند.

انفجار دینامیت در سنندج ۲ نوجوان را راهی بیمارستان کرد

آزاد طهماسبی، رئیس سازمان آتش‌نشانی و خدمات ایمنی شهرداری سنندج گفت: انفجار دینامیت در محله شالمان سنندج دو نوجوان ۱۵ ساله را راهی بیمارستان کرد. این انفجار خسارت مالی هم به دنبال داشته است. در این حادثه به یک دستگاه خودرو، پارکینگ و انبار یک خانه مسکونی نیز خسارت مادی وارد شده است.

انتهای پیام

لینک کوتاه خبر:
×
  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط صدای تبریز – جدیدترین و آخرین اخبار ایران و جهان در وب سایت منتشر خواهد شد
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • لطفا از تایپ فینگلیش بپرهیزید. در غیر اینصورت دیدگاه شما منتشر نخواهد شد.
  • نظرات و تجربیات شما

    نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

    نظرتان را بیان کنید