چهارشنبه, ۲۷ تیر ۱۴۰۳ / بعد از ظهر / | 2024-07-17
تبلیغات
کد خبر: 9235 |
تاریخ انتشار : ۱۷ اسفند ۱۴۰۲ - ۱۴:۱۰ | ارسال توسط :
4 بازدید
۰
می پسندم
ارسال به دوستان
پ

دبیر انجمن صنفی کلینیک های تخصصی پوست و موی تهران گفت: سالها است که در حال پی گیری ایجاد سازوکاری برای نظارت بر مراکز غیرقانونی هستیم. سراغ ارگانها و نهادهایی رفتیم که مسئولیت آنها نظارت بود اما متاسفانه شاهد طفره روی آنها بودیم.

به گزارش خبرآنلاین،‌دکتر سیدرضا عبدالمطلبی گفت: گاه فردی را می‌بینید که مثلا مشکلی در صورت دارد، اما گاه افرادی همه چیز دارند و آن مساله ای که خواهان اصلاحش هستند، مشکلی در زندگی شان ایجاد نکرده، اما همچنان هزینه هایی برای این اعمال زیبایی می پردازند. این مسائل، جنبه فرهنگی دارد و نشان می دهد، ما به لحاظ فرهنگی خوب کار نکردیم که مردم با فراموشی ارزش های واقعی، به دنبال این اعمال جراحی می‌روند. من خود، پزشک زیبایی هستم و معنای این حرفها این نیست که نباید به دنبال کار پوست و زیبایی بود. مواردی ضرورت است ودر زندگی آدمها تاثیر دارد. اما هر جا افراط و تفریط پیش بیاید، نشان می‌دهد در نهان، مشکل فرهنگی وجود دارد. اکنون ما به این افراط رسیده ایم. در این شرایط، شتاب زدگی هایی به دنبالش می‌آید که عوارض جبران ناپذیری هم ایجاد می‌کند.

فعالیت انبوهی از مراکز غیرقانونی پوست و زیبایی!

جماران نوشت: وی در توضیح پروسه استاندارد و قانونی فعالیت مراکز خدماتی پوست و زیبایی، اضافه کرد: ابتدا باید جایی اجاره یا خریداری شود، بعد مسئول فنی را استخدام و شروع به حقوق دهی کنند، تا دانشگاه نظر بدهد، یک سال این مراحل طول می‌کشد. یعنی باید یک سال اجاره و هزینه های جانبی پرداخت شود، حقوق مسئول فنی را داده شود، تا بعد روشن شود مجوز تائید می‌شود یا خیر! در این شرایط، عده ای آن را بی فایده می‌بینند و می‌گویند چرا مجوز بگیرم؟! بی سروصدا جایی را اجاره می‌کنند و بعد دنبال مجوز هم نمی‌روند و کار غیرقانونی می‌کنند! وقتی مسیرهای منطقی و صحیح داستان را سخت می‌کنید، مسیرهای راحت و میانبر خودبه خود انتخاب و زیاد می‌شوند و مردم به آن سمت می‌روند. این مساله باعث شده انبوهی از مراکز غیرقانونی و بی حساب و کتاب باز شود.

این پزشک پوست و زیبایی، ادامه داد: اوایل پزشکان و کلینیک داران قانونی به خاطر مشکلات، ناچار به کار در حاشیه بودند، به مرور زمان، افرادی که در این کلینیک ها کار می‌کردند نیز وقتی دیدند حالا که اینگونه می‌شود کار کرد با خود گفتند چرا ما نکنیم! مثلا وقتی در یک کلینیکی، ۲۰پرسنل کار می‌کنند و چند تکنسین کاشت مو، اپراتور دستگاه و تبلیغات چی و دیگران مشغول هستند، تک تک آنها احساس می‌کنند حالا که بخشی از کار را می‌کنند، می‌توانند صاحب کار هم باشند. صفحه ای در شبکه های اجتماعی برای خود می‌زنند و شروع به کار می‌کنند. این کار در زیر پله ها هم انجام می‌شود! درحالی که اگر از ابتدا، سیاستگذاری طوری بود که در چارچوب مراکز قانونی باقی می‌ماند و همه احساس می‌کردند نمی‌توان خارج از این چارچوب قانونی کار کرد، شاهد چنین ناهنجاری هایی بودیم.

مراکز غیرقانونی خدمات پوست و زیبایی رها هستند!

عبدالمطلبی با بیان اینکه هر چند اکنون تب و تابی درباره پیامدهایی که این مراکز غیرقانونی ایجاد کرده‌اند وجود دارد، اما عملا هیچ اتفاقی نیفتاده است، به جماران گفت: وزارت بهداشت هم می‌گوید درست است که این وظیفه قانونی را دارم، اما سه دانشگاه علوم پزشکی در تهران دارم. دانشگاه تهران، چون به سمت پایین شهر است، این مراکز کم هستند. ۹۰درصد در حوزه کاری، مربوط به دانشگاه شهید بهشتی و علوم پزشکی ایران است. کل نیروهای هر کدام از آنها، حدود ۱۰ نفر است. در تهران با حدود ۱۲ میلیون نفر جمعیت، این میزان نیرو چه می‌توانند بکنند! هزاران مطب و کلینیک مجاز در تهران وجود دارد و وقتی این میزان ناظر و بازرس، به نظارت بر همه آنها نمی‌رسند، دیگر سهمی به مراکز غیرقانونی نمی‌رسد! در این شرایط، مراکز غیرقانونی رها هستند.

ژل دارای مجوزی که زیر دو میلیون باشد، نداریم/ فقط در خیابان میرداماد ۴۰۰پرونده برای مراکز غیرمجاز داریم/ با فوق دیپلم کامپیوتر مراکز زیبایی می‌زنند

امکان رقابت با غیرمجازها وجود ندارد

مراکزی که قانونی کار می کنند،از پس هزینه‌هایشان برنمی‌آیند

به گفته این پزشک پوست و زیبایی؛ آنها در ماه به همان لیست مراکز و کلینیکهای مجاز مراجعه ای داشته باشند، دیگر فرصتی برای این انبوه مراکز غیرمجازی که ایجاد شده، نخواهند داشت. این شرایط سیکل معیوبی ایجاد کرده است. آنها که غیرقانونی عمل می‌کنند، ۹۰درصد هزینه ها را ندارند و آنها که قانونی هستند باید جوابگوی همه و تحت نظارت همه باشند. چیزی حدود ۲۰ آیتم از هزینه هایی وجود دارد که مراکز غیرقانونی شامل آن نمی‌شوند. این شرایط باعث می‌شود برای کسی که فعالیت قانونی می‌کند و قرار است که دهها جا جواب پس دهد، هزینه پایه آنچنان بالا می‌رود که دیگر جایی برای رقابت باقی نمی‌ماند. بعد وضعیت به جایی می‌رسد که کسی که قانونی کار می‌کند، از پس هزینه هایش بر نمی‌آید.

فقط در خیابان میرداماد ۴۰۰پرونده برای مراکز غیرمجاز تشکیل دادیم

کل کلینیک های مجوزدار در تهران، حدود ۹۰کلینیک بود!

وی گفت: سال ۹۷، در انجمن، واحدی برای شناسایی مرکز غیرقانونی و معرفی آنها به مراجع قانونی تشکیل دادیم. گفت و گوهایی با وزارت بهداشت داشتیم و در نهایت گفتند شما مدارک را به ما بدهید و ما پیگیری می‌کنیم. آن زمان شاهد بودیم تعداد این مراکز، تا چه میزان زیاد است. مثلا در خیابان میرداماد، اطلاعاتی جمع کردیم، آنجا همه اداری هستند و درها باز است. ظرف مدت کوتاهی در یک منطقه، بیش از ۴۰۰ پرونده تشکیل دادیم! این رقم تنها در یک خیابان و منطقه کوچک بود، در حالی که آن زمان کل کلینیک های مجوزدار در تهران، حدود ۹۰کلینیک بود! اکنون این وضعیت بسیار بدتر شده است. اگر کلمات «لیزر»، «زیبایی» و «پوست» را در اینترنت جستجو کنید، چندین هزار پیج و دریایی از مراکزِ در حال کار نشان می‌دهد که اغلب آنها موجودیت فیزیکی ندارند. آنها تنها کار جذب مشتری را برعهده دارند و اغلب اطلاعاتی که به مردم می‌دهند، دروغ و غلط و غیرعلمی‌است. چیزهایی ارائه می‌کنند که پر از مشکلات است!

او یادآورشد: وضع به گونه ای شده که برای پیدا کردن یک تکنسین برای کار در کلینیک دچار مشکل می‌شویم، چراکه آنها به واسطه مدت محدودی کار در کنار یک پزشک، معتقدند خودشان می‌توانند مستقل کار کنند! اصلا کسی توجه نمی‌کند که کسی که به عنوان پزشک کارمی‌کند، مسائل متعددی دارد. درست است که اسمش زیبایی است، اما در هر حال کار درمان و پزشکی است. در کار پزشکی، باید عوارض و مشکلات کار را هم مدیریت کرد. باید انتخاب بیمار هم درست باشد. من خودم در کلینیک کار می‌کنم، از هر ۱۰مراجع، ۴نفر را قبول می‌کنم. چون می‌دانم که نمی‌توان روی همه یک کار را انجام داد. اما مراکز غیرمجاز این گونه نیستند. هر کسی که مراجعه داشته باشد، را پذیرش می‌کنند!

دوره های آموزشی برگزار می‌شود که از اساس ساختگی و غیرعلمی است

زیر گواهی‌هایشان، امضای دانشگاه علوم پزشکی زده می‌شود!

دانشگاه‌ها، از اعتبار علمی خود دفاع کنند

عبدالمطلبی با بیان اینکه بسیاری از مدارک ادعایی آنها، دروغ است، اضافه کرد: بارها هشدار داده‌ایم که هزار مرکز در این شهر است که دوره هایی برگزاری می‌کنند که از اساس ساختگی و غیرعلمی است و زیر گواهی‌هایشان، امضای دانشگاه علوم پزشکی زده می‌شود! بارها به دانشگاه ها گفته ایم که دست کم از اعتبار خود دفاع کنید! در همین تهران، صدها مرکز وجود دارد که رسما آموزش می‌دهند، ربطی به دانشگاه ها ندارند و ساختمان شش طبقه و تابلوی بزرگ و سایت و تبلیغات وسیع هم دارند! مدعی آموزش ژل و بوتاکس و خدمات زیبایی با ارائه مدرک بین المللی هستند! در حالی که وقتی بررسی می‌کنیم می‌بینیم مدرسشان، در یکی از شعب فنی حرفه‌ای در فلان شهرستان، چند روز دوره دستیاری دیده. همان مدرک را به عنوان مجوز آموزش روی دیوار نصب کرده است!

با فوق دیپلم کامپیوتر و لیسانس حسابداری مراکز زیبایی تاسیس می‌کنند!

وی ادامه داد: با فوق دیپلم کامپیوتر و لیسانس حسابداری هم این مراکز را تاسیس کرده اند. بعد تزریق ژل، بوتاکس، میکرونیدلینگ و مزوتراپی و را آموزش می‌دهند! اینها تازه اعمال سبکش است. بعد تبلیغات می‌کنند که مثلا زنان خانه دار! چرا درآمد ندارید! بیایید دوره بینید و درآمدزایی کنید! با دو تا دوازه ساعت، آموزش می‌دهند و می‌گویند می‌توانید برای خود کلینیک بزنید و می‌زنند! هیچ جایی هم نیست که مانع فعالیت آنها شود! سازمان نظام پزشکی به پزشکان اجازه نمی‌دهد بدون مجوز آموزش دهند، اما آنها بدون هیچ ارتباطی با مشاغل پزشکی سراغ این کارها می‌روند.

عبدالمطلبی درخصوص افزایش تمایل پزشکان برای انجام خدمات زیبایی به جای ارائه خدمات مبتنی بر تشخیص و درمان بیماری‌ها، اظهارداشت: خیلی جاهای دنیا، تخصص زیبایی وجود دارد و اما در کشور ما تخصصی به نام زیبایی وجود ندارد. در نتیجه تبدیل به شاخه‌ای بین رشته ای شده که افراد مختلف از رشته های مختلف وارد آن می‌شوند. وقتی پزشک متخصص پوستی قرار است بنشیند ویزیت ۱۵۰هزارتومانی بگیرد و اگر روزی ۲۰ بیمار هم ببیند، طبق آمارهای سازمان نظام پزشکی و وزارت بهداشت، هزینه های مطبش را هم نمی‌تواند درآورد، باید چه کند؟! آمارها را ببینید! تمام انجمن های پزشکی و سازمان نظام پزشکی، مکررا گفته اند که مثلا هزینه پایه ویزیت با توجه به مخارج، نزدیک به ۲۰۰هزارتومان است. وقتی سیاستگذار ۱۵۰هزارتومان حق ویزیت می‌گذارد، باید چه کرد! یا باید تعطیل کرد یا باید در کنارش کاری کرد که درآمد ایجاد کند تا بتوان مطب را چرخاند. این به محاسبات غلط سیاست گذاری برمی‌گردد که منجر به این سیاست ها می‌شود.

ژل دارای مجوزی که زیر دو میلیون باشد، نداریم/ فقط در خیابان میرداماد ۴۰۰پرونده برای مراکز غیرمجاز داریم/ با فوق دیپلم کامپیوتر مراکز زیبایی می‌زنند

ژل دارای مجوزی که مواداولیه اش زیر دو میلیون باشد نداریم

ده ها مرکز پیدا می‌کنید که با ۵۰۰تومان ژل تزریق می‌کنند! همه اینها می‌شود عفونت و آبسه و عارضه

وی توضیح داد: ژل دارای مجوزی که مواداولیه اش زیر دو میلیون باشد نداریم، حدود یک میلیون هم هزینه های جانبی آن است. چگونه با یک میلیون این کار را انجام می‌دهند. مثلا وقتی گوشت کیلویی ۶۰۰ هزارتومان است، چلوکباب ۱۰۰هزارتومانی با برنج ایرانی، معلوم است که چیست! با این حال، جستجو کنید، ده ها مرکز پیدا می‌کنید که با ۵۰۰ هزار تومان ژل تزریق می‌کنند! همه اینها می‌شود عفونت و آبسه و عارضه. شاید مرکز غیرقانونی به دلیل پایین بودن هزینه هایش خدمات ارزان تری بدهد، اما در نهایت نمی‌ارزد.

هر کاری قیمتی دارد؛ ندارید انجام ندهید

به گفته عبدالمطلبی؛ مراکز غیرمجاز مکرر تغییر مکان می‌دهند؛ وقتی در محلی، شکایت هایشان زیاد می‌شود، تعطیل می‌کنند و جای دیگری را اجاره می‌کنند هر کاری قیمتی دارد، اگر می‌خواهیم انجام دهیم، باید قیمت آن را بپردازیم. بارها گفته ام اگر هزینه اش را ندارید انجام ندهید. وقتی می‌خواهید کار زیبایی انجام دهید باید پول کافی داشته باشید. خانمی پیش من آمد که چربی از مادرش گرفته و به او تزریق کرده بودند! سه ماه تمام بیمارستان بستری و تا حد مرگ رفته بود. این کار اصلا علمی نیست. طرف شش ماه تمام صورتش آبسه بود! کلی داروهای مختلف تزریق کرده و همچنان مساله اش حل نشده بود. دنبال ارزانی بی دلیل نباشیم. در این راستا، مافیای تجهیزات پزشکی و ابزارها و مکانهایی که مورد استفاده قرار می‌گیرد، نیز مسائلی گسترده و مهمی هستند اما در این میان، آنچه که می تواند به مردم کمک کند، آگاهی و مطالبه گری آنها است.

۴۷۴۷

    برچسب ها:
لینک کوتاه خبر:
×
  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط صدای تبریز – جدیدترین و آخرین اخبار ایران و جهان در وب سایت منتشر خواهد شد
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • لطفا از تایپ فینگلیش بپرهیزید. در غیر اینصورت دیدگاه شما منتشر نخواهد شد.
  • نظرات و تجربیات شما

    نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

    نظرتان را بیان کنید