شنبه, ۲ تیر ۱۴۰۳ / قبل از ظهر / | 2024-06-22
تبلیغات
کد خبر: 9189 |
تاریخ انتشار : ۱۷ اسفند ۱۴۰۲ - ۱۴:۱۰ | ارسال توسط :
1 بازدید
۰
می پسندم
ارسال به دوستان
پ

پوتین، ایالات متحده را یک ابرقدرت خواند. به گفته وی، این یک واقعیت آشکار است.

به گزارش خبرآنلاین، ولادیمیر پوتین، رئیس جمهور روسیه در مراسم اختتامیه فستیوال جهانی جوانان در گفتگو با شرکت کنندگان بیان داشت: ایالات متحده در نوع خود یک کشور بزرگ و منحصر به فرد است. اما در مدت کمی بیش از ۳۰۰ سال، که البته با استانداردهای ما کم است، به لطف استعداد مردم آمریکا به یک ابرقدرت تبدیل شده است. این یک واقعیت واضح و آشکار است.

رئیس‌جمهور روسیه گفت که فروپاشی اتحاد جماهیر شوروی باعث شد تا مسئولیت رهبری جهان بر عهده واشنگتن قرار بگیرد.اما ایالات متحده قادر به مدیریت مسئولیت تنها ابرقدرت جهان پس از پایان جنگ سرد نبود.

به گزارش ایسنا، پوتین خطاب به شرکت کنندگان در این جشنواره خاطرنشان کرد که پس از فروپاشی اتحاد جماهیر شوروی در سال ۱۹۹۱، نخبگان ایالات متحده این فرصت را داشتند تا از “انحصار رهبری جهانی” جدید خود استفاده کنند. او پیش‌بینی کرد که با توسعه جهان چندقطبی، «تغییرات اساسی در اروپا نیز رخ خواهد داد».

او گفت: علیرغم سلسله مراتب فعلی در جهان غرب، میل به استقلال و حفاظت از حاکمیت خود هنوز دیده می‌شود. این امر برای کل اروپا اجتناب ناپذیر است.

وی به جوانان گفت: انحصارگری آمریکا مورد پسند اکثریت قریب به اتفاق کشورهای جهان از جمله متحدان آن نیست.

پوتین افزود: آمریکا با تقویت انحصارگری خود خیلی سریع با این واقعیت مواجه شد که اکثریت قریب به اتفاق کشورهای جهان واقعاً آن را دوست ندارند و به‌تدریج همه دیدند که مقاومت در برابر چنین نظم جهانی نوظهوری در حال افزایش است.

وی در ادامه تاکید کرد که متحدان آمریکا نیز این را دیدند، اما مجبور شدند سکوت کنند زیرا وابستگی زیادی در حوزه اقتصادی و رسانه‌ها به آمریکا دارند.

خبرگزاری آرتی در گزارش خود آورده است: پوتین به جوانان گفت: دنیای مدرن «ناعادلانه» است، اما نابرابری‌های اجتماعی و نابرابری‌های جهانی را می‌توان با ایجاد یک جهان چند قطبی برطرف کرد.

او گفت: «هیچ شرایط برابری در جهان برای همه وجود ندارد. این بی عدالتی اصلی نظم جهانی کنونی است.»

رهبر روسیه خاطرنشان کرد که در ایالات متحده مردم اگر بیمه درما