دوشنبه, ۷ خرداد ۱۴۰۳ / قبل از ظهر / | 2024-05-27
تبلیغات
کد خبر: 12569 |
تاریخ انتشار : ۱۹ اسفند ۱۴۰۲ - ۱۴:۰۴ | ارسال توسط :
1 بازدید
۰
می پسندم
ارسال به دوستان
پ

محمدرضا شفیعی کدکنی می‌گوید: «ایرج افشار از آن مردان نادری بود که خواب و بیداری‌اش، سفر و حَضَرش و تک‌تک دقایق عمرش، در هر کجای جهان که بود، مصروف اندیشیدن به ایران و فرهنگ ایرانی می‌شد.»

به گزارش ایسنا، هجدهم اسفندماه سالروز درگذشت ایرج افشار، نویسنده، نسخه‌پژوه، پژوهشگر فرهنگ، تاریخ و ادبیات فارسی، ایران‌شناس و استاد دانشگاه  بود. به این مناسبت ویدئویی از حضور محمدرضا شفیعی کدکنی، شاعر، نویسنده، پژوهشگر و استاد دانشگاه، بر سر مزار ایرج افشار به همراه نوشتاری از او منتشر شده است.

متن نوشتار شفیعی کدکنی به این شرح است:

«در آخرین روزهای بیماری مُهلکی که گرفتارش بود، به دیدارش رفته بودم، برای این که حرفی زده باشم گفتم: «چاپ تازه‌ای در لندن از الفهرستِ ندیم شده است، بر اساس نسخه‌های مهمی که فلوگل و بایرداج و تجدد و دیگران ظاهراً آنها را ندیده بوده‌اند.»
با این که در بدترین حالات جسمانی بود، با زحمت و ضعفِ بسیار گفت:
«بیاور تا ببینم.» 
بُردم. و دیده بود و در مواردی با «مداد» نکته‌هایی را خط کشیده بود.

همهٔ ما به ایران دلبستگی داریم. امّا این دلبستگی امری‌ست ذاتِ مراتبِ تشکیک و در لحظه‌ها و فرصت‌های خاصّی خودش را نشان می‌دهد، یا جلوه می‌کند. در بقیّهٔ احوال، ما، زندگی روزمرهٔ خود را داریم و به هزاران مشغلهٔ دیگر می‌اندیشیم و اگر ضرورتی پیش آید، یادی هم از میهن عزیز می‌کنیم. امّا ایرج افشار از آن مردان نادری بود که خواب و بیداری‌اش، سفر و حَضَرش و تک‌تک دقایق عمرش، در هر کجای جهان که بود، مصروف اندیشیدن به ایران و فرهنگ ایرانی می‌شد و همّت او هیچ چیز دیگری را برنمی‌تافت.
بزرگا مردا که او بود.»

شفیعی کدکنی سر مزار ایرج افشار + ویدئو
شفیعی کدکنی و ایرج افشار

 انتهای پیام