شرکت ریخته گری ماشین سازی تبریز به عنوان یکی از کارخانه های قدیمی این شهر در بلاتکلیفی واگذاری قرار گرفته است.
به گزارش صدای تبریز ، مدیرعامل شرکت ریخته گری ماشین سازی تبریز گفت: با توجه به اینکه شرکت ریخته گری ماشین سازی در لیست واگذاری قرار گرفته، نه امکان ورود بخش خصوصی برای نوسازی وجود دارد و نه دولت برای به روزرسانی خط تولید آن اقدام می کند که این امر موجب غیررقابتی شدن محصولات شرکت در بازارهای داخلی و خارجی شده است.
علی سررشته افزود: این شرکت ۶۰ مشتری بالقوه دارد که در صورت بهبود شرایط تولید می توانند به بالفعل تبدیل شوند. 
مدیرعامل ریخته گری ماشین سازی تبریز با اشاره به بازدید نمایندگی های سه شرکت روس، ترک و صرب از این شرکت گفت: با توجه به قدیمی بودن خط تولید شرکت، این بازدید ها منجر به قرارداد نشد.
وی از تدوین سند نوسازی شرکت ریخته گری خبر داد و افزود: نوسازی این مجموعه در دو فاز و در بازه زمانی یک ساله تعریف شده که در مجموع ۵۰۰ میلیارد تومان هزینه داشته و ضمن امکان بازگشت سرمایه در عرض پنج سال، می توان بدهی های باقی مانده از سال های گذشته به مبلغ ۲۰۰ میلیارد تومان را هم پرداخت کرد.
 مدیرعامل ریخته گری ماشین سازی تبریز تصریح کرد: اگر فقط فاز یک این مجموعه با ۲۵۰ میلیارد تومان هزینه هم راه اندازی شود، می توان با درآمد این فاز، فاز دوم را هم راه اندازی کرد و به بهره برداری رساند.
ذوقی مدیر تولید این شرکت هم با اشاره به مشکلات پیش روی این مجموعه و کارگران آن گفت: در حالی این شرکت با ۳۰ درصد ظرفیت خود کار می کند که مشکلاتی چون فرسوده بودن دستگاه ها، نبود نقدینگی، نبود روشنایی و آلودگی محیط کارگاه ها به گرد و غبار و گاز های سمی؛ ریخته گری ماشین سازی تبریز را در شرایط سختی قرار داده است.
 حدود سه سال پیش با حکم قوه قضائیه، شرکت های ماشین سازی و ریخته گری ماشین سازی تبریز از مالک آن که نااهل شناخته شده بود خلع ید شد و با خارج شدن این دو شرکت از دست بخش خصوصی، امیدها برای رونق گرفتن این مجموعه زنده شد و افق های جدیدی پیش روی این مجموعه صنعتی قدیمی و برند تبریز پدیدار گشت.
 اما شرکت ریخته گری ماشین سازی با حدود ۴۰۰ نفر پرسنل در برزخ واگذاری معلق مانده و روز به روز با فرسایش ماشین آلات آن و از دست دادن مشتریان داخلی و خارجی، رو به افول است.
بازدید میدانی از کارگاه های این شرکت گویای وضع نابسامان آن بوده و بیانگر این حقیقت است که شرکت ریخته گری ماشین سازی تبریز به رغم داشتن نیروی انسانی متخصص و کارآمد و همچنین زیرساخت های لازم؛ نمی تواند با تکنولوژی زمان جنگ جهانی دوم قامت راست کند. 
  • نویسنده : ناصر غلامی هوجقان
  • منبع خبر : صدا و سیما