سفیر اتحادیه اروپا در اندونزی گفت که رئیس‌جمهوری اوکراین امروز (سه‌شنبه) در اجلاس سران گروه ۲۰ یک سخنرانی «پرشور و در عین حال مفصل» ایراد کرد و خواستار «احیای صلح» شد.

به نقل از خبرگزاری رویترز، «وینسنت پیکت» سفیر اتحادیه اروپا در اندونزی در رابطه با ولودیمیر زلنسکی، رئیس‌جمهوری اوکراین گفت که او در نشست بالی خواستار «احیای صلح و احترام به منشور سازمان ملل متحد، اصل تمامیت ارضی در اوکراین شد.»

زلنسکی اواخر روز دوشنبه هم گفت که از اظهارات ایالات متحده و چین در نشست گروه ۲۰ درباره غیر قابل قبول بودن تهدید به استفاده از سلاح‌های هسته‌ای استقبال می‌کند.

رئیس‌جمهوری اوکراین در ویدیویی، به «گروه ۲۰» به عنوان «گروه ۱۹» اشاره کرد؛ گویی که روسیه بخشی از این گروه نیست. زلنسکی گفت: این مجموعه‌ای از کشورهای بسیار وزین و پربار است و امروز، در آستانه این اجلاس سران، اظهارات مهم و موثری بیان شده است.

زلنسکی گفت: به ویژه مهم است که ایالات متحده و چین مشترکا تأکید کردند که تهدیدها درباره استفاده از سلاح‌های هسته‌ای غیر قابل قبول است. همه متوجه می‌شوند که این حرف‌ها خطاب به چه کسی است.

براساس اعلام کاخ سفید، روز دوشنبه جو بایدن، رئیس‌جمهوری آمریکا و شی جینپینگ، رئیس‌جمهوری چین توافق کردند که هرگز نباید جنگ هسته‌ای انجام شود و با تهدید استفاده از سلاح‌های هسته‌ای در اوکراین مخالفت کردند.

زلنسکی خطاب به رهبران این گروه که آن را «جی ۱۹» خطاب کرد، گفت که “اکنون زمان” پایان دادن به حمله روسیه است.

ولودیمیر زلنسکی در سخنرانی مجازی از اوکراین، با اشاره به دو توافق ناموفق برای پایان دادن به مناقشه مسکو – کی‌یف، گفت که «مینسک ۳» وجود نخواهد داشت. او گفت که اوکراین در مورد از دست دادن تمامیت ارضی خود مصالحه نخواهد کرد.

او گفت: روسیه باید تمامیت ارضی اوکراین را مجددا تایید کند. روسیه باید تمام نیروها و تشکل‌های مسلح خود را خارج کند.

رئیس‌جمهوری اوکراین در جریان سخنرانی خود از اعضای «گروه ۱۹» خواست تا تأسیس دادگاه ویژه‌ای را در رابطه با حمله روسیه به اوکراین تایید کنند و روسیه بابت خسارات وارده به اوکراین غرامت بدهد.

رهبر اوکراین همچنین روسیه را به خاطر تهدیدهای هسته‌ای‌اش مورد انتقاد قرار داد و به رهبران این گروه گفت که «هیچ‌کس حق ندارد از جهان با یک فاجعه رادیواکتیو باج‌گیری کند». او همچنین گفت که روسیه نیروگاه اتمی زاپوریژیا را به یک “بمب رادیواکتیو” تبدیل کرده است که ممکن است هر لحظه منفجر شود.

ولادیمیر زلنسکی گفت: تنها فرمول تبادل زندانیان با روسیه «همه برای همه» است. ما باید به خاطر تنها مدل ممکن برای آزادی زندانیان متحد شویم – «همه برای همه».

به گفته رهبر اوکراین، این مبادله باید شامل غیرنظامیانی شود که به روسیه رفته‌اند و کودکانی که رژیم کی یف آنها را “آوارگان” می‌نامد.

مبادله زندانیان بین اوکراین و روسیه بر اساس لیست‌هایی انجام می شود که پیش از موعد مورد تایید طرفین قرار گرفته است.

  • نویسنده : کوثر مرادی
  • منبع خبر : خبرگزاری ایسنا