جمعه, ۲۴ فروردین ۱۴۰۳ / بعد از ظهر / | 2024-04-12
تبلیغات
کد خبر: 20837 |
تاریخ انتشار : ۲۲ اسفند ۱۴۰۲ - ۱۹:۱۱ | ارسال توسط :
2 بازدید
۰
می پسندم
ارسال به دوستان
پ

ایسنا/خراسان رضوی در جلسه امروز شورای شهر مشهد، برخی از تبصره‌های بودجه سال آینده شهرداری مشهد بررسی شد.

امروز، ۲۲ اسفندماه، در صدونهمین جلسه علنی شورای اسلامی شهر مشهد که در تالار شهر برگزار شد، جزئیات و تبصره‌های بودجه سال ۱۴۰۳ شهرداری مشهد مورد بررسی قرار گرفت و به تصویب رسید.

روز گذشته کلیات بودجه سال ۱۴۰۳ با مبلغ ۵۶ همت به تصویب اعضای شورا رسید اما امروز برخی اعضا نسبت به نحوه عملکرد شهرداری در ارائه آلبوم بودجه انتقاداتی داشتند.

در ابتدا حسین حسامی، عضو کمیسیون برنامه و بودجه شورای اسلامی شهر مشهد با طرح سوالی اظهار کرد: روز گذشته لایحه بودجه با سقف ۵۶ همت مصوب شد، آیا شهرداری متن را ارائه کرد یا نه؟

در ادامه حسن موحدیان، رئیس شورای اسلامی شهر مشهد عنوان کرد: شهرداری متن را براساس سقف بیش از ۵۰ همت به صورت کتبی به ما دادند و در جلسات تا ۵۲ همت نیز قبول کردند اما ۵۶ همت را قبول نداشتند. رای‌گیری دیروز ما عملا وجاهت قانونی نداشته است. من از یکی از افراد در معاونت برنامه‌ریزی سوال کردم و صدای ایشان هم ضبط شده که بیان کردند ما بودجه را براساس ۵۶ همت بستیم، بنابراین ما در جلسه مطرح کردیم اما نباید این کار را انجام می‌دادیم.

حسین حسامی، عضو کمیسیون برنامه و بودجه شورای اسلامی شهر مشهد در پاسخ بیان کرد: شما با استناد ‌به ماده ۹ بخشنامه بودجه ۱۴۰۳ می‌فرمایید رای‌گیری وجاهت ندارد. موارد ۱۰، ۱۱ و ۱۲ آن نیز بیان می‌کند تا زمانی که بدهی‌ها، مطالبات و تبصره‌ها ردیف نداشته باشد، وجاهت قانونی ندارد.

در ادامه حسن موحدیان، رئیس شورای اسلامی شهر مشهد افزود: نظر من این است که بار دیگر برای ۵۲ همت رای‌گیری کنیم.

حسین حسامی، عضو کمیسیون برنامه و بودجه شورای اسلامی شهر مشهد ادامه داد: با توجه به مواد ۹ تا ۱۲ بودجه ۱۴۰۳ این اقدام قانونی نیست.

حسن موحدیان، رئیس شورای اسلامی شهر مشهد اضافه کرد: زمانی می‌توانستیم ۵۶ همت را رای‌گیری کنیم که شهرداری لایحه آن را ارائه داده باشد، وقتی شهرداری لایحه را ارائه‌ نکرده، من اشتباه کردم که حرف شفاهی یک نفر را قبول کردم.

در بخش دیگری از جلسه حجت‌الاسلام حسن منصوریان، رئیس کمیسیون فرهنگی و اجتماعی شورای اسلامی شهر مشهد تصریح کرد: روز گذشته لایحه بودجه شهرداری با سقف ۵۲ همت در صحن رای‌گیری شد و رای نیاورد، بنابراین دیگر نباید در این مورد صحبت شود. لایحه بودجه با سقف ۵۶ همت نیز رای آورد. تعجب می‌کنم هیات‌رئیسه لایحه را نگرفته، بررسی نکرده و کمیسیون تلفیق چند روز تا ۱۲ شب سر کار بوده و الان می‌گویند وجاهت قانونی ندارد.

وی خاطرنشان کرد: اگر چیزی وجاهت قانونی ندارد، چرا هیات رئیسه این دستور کار را قرار داده است؟ دیروز به پشتوانه اینکه هیات رئیسه ما  قانونی و غیر قانونی را تشخیص می‌دهند رای‌گیری کردیم و تمام شد. الان شهرداری فکر کرده می‌تواند شورا را مدیریت کند و امروز می‌گویید وجاهت قانونی ندارد. از شورا صیانت کنید. شما می‌خواهید شورا را بی‌قانون جلوه دهید. الان که رای آورده می‌گویید غیر قانونی بوده، پس شورا غیر قانونی است.

در ادامه موسی‌الرضا حاجی‌بگلو، سخنگوی شورای اسلامی شهر مشهد گفت: ذات شورا و قوانین آن مشخص است. بخشنامه وزارت کشور هرساله بوده و هست. اگر قرار باشد به این تمکین کنیم، وزارت شورا خودش شورا را مدیریت کند. من روز گذشته با بودجه ۵۶ همتی شهرداری مخالف بودم اما برای صیانت از شورا موافقت کردم.

وی بیان کرد: هیچ مقامی در کشور نمی‌تواند در تصمیمات شورا دخالت کند، تنها کمیته انطباق می‌تواند ایراد بگیرد اما نمی‌تواند رد کند. اگر قرار باشد شهرداری لایحه‌ای را با وزارت کشور هماهنگ کرده و به شورا ارسال کند، پس حضور ما چه معنایی دارد؟ هر دستورالعملی که وزارت کشور می‌خواهد برای شوراها و شهرداری ارسال کند باید همراه با مهر و امضای شورای عالی استان‌ها باشد که نیست و عملا سلیقه‌ای است.

ایمان فرهمندی، نایب رئیس شورای اسلامی شهر مشهد اظهار کرد: بودجه مانند همه تصمیمات دیگر تک‌شوری است؛ یعنی ما تمام مصوبه را باید با هم تصمیم‌گیری کنیم. ما مدیران شهر هستیم، بنابراین باید تصمیمات واقعی گرفته، صلاحیت و ظرفیت‌های شهر را در نظر بگیریم و متناسب با آنچه واقعا اتفاق می‌افتد تصمیم‌گیری کنیم. ما در کنار هم هستیم و باید با هم‌ کار کنیم. می‌توانیم تصمیم بگیریم، عدد بودجه را اصلاح کنیم و شهرداری براساس آن لایحه را ارائه کند.

همچنین مهدی ناصحی، عضو شورای اسلامی شهر مشهد عنوان کرد: کدام مرجع قانونی در کشور است که براساس قانون بتواند فوق نظر شورا نظر دهد؟ اگر قرار است تصمیمی در شورا اتخاذ شود، تابع قوانین و مقرراتی است، در کدام قانون شورا منع شده که عدد بودجه را تغییر ندهد؟ ورود به این قضیه خلاف قانون است و حق نداریم ورود پیدا کنیم. کلیات بودجه رای‌گیری شده و قابل بازگشت نیست، بنابراین بهتر است ادامه مسیر طی شود.

حسین حسامی، عضو کمیسیون برنامه و بودجه شورای اسلامی شهر مشهد خاطرنشان کرد: اگر بخشنامه بودجه ۱۴۰۳ را ملاک قرار ندادیم رای‌گیری درست است اما اگر ملاک قرار دادیم باید تمام بندها را ملاک قرار دهیم.
 

ابراهیم علیزاده، رئیس کمیسیون حقوقی شورای اسلامی شهر مشهد تصریح کرد: پیشنهاد من این است که مسیر بررسی لایحه بودجه را ادامه دهیم و جمع‌بندی را تمام کنیم. اگر نیاز شد ورود مجدد خواهیم داشت.

در ادامه حجت‌الاسلام حسن منصوریان، رئیس کمیسیون فرهنگی و اجتماعی شورای اسلامی شهر مشهد گفت: اگر قرار است به شهرداری کمک کنیم و شهرداری نیز صادقانه پیش برود، کار را ادامه دهیم. در آینده اگر مشکلی داشتند به صورت لایحه مطرح شود و بعدها در آلبوم تغییراتی ایجاد ‌کنیم.

جمال حسن بارانی، سرپرست معاونت برنامه‌ریزی و توسعه سرمایه انسانی شهرداری مشهد اظهار کرد: شهرداری خود را از شورا جدا نمی‌داند و همه در یک جبهه حرکت می‌کنیم. بنا نیست تقابلی بین شورا و شهرداری باشد، اختلاف نظرها طبیعی است. ما در زمینه رعایت ضوابط و مقررات تلاش خود را کردیم تا اطلاعات کامل به شورا ارائه شود.

وی افزود: در بکی از بندها مطرح شده در صورتی که بودجه شهرداری مشتمل بر تبصره‌هایی مبنی بر اجازه شهرداری در انجام فعالیت‌های مشخص است، ضرورت دارد پیش‌بینی منابع مرتبط با فعالیت‌های مندرج در تبصره‌های بودجه یاد شده به صورت روشن و صریح ارائه شود. باید منابع و مصارف تبصره مشخص شود و در لایحه، تبصره‌ها به گونه‌ای نوشته شده که منابع و مصارف مشخص است.

بارانی ادامه داد: در بند بعدی مطرح شده که شهرداری باید مطالبات خود از دستگاه‌های دولتی را ارائه کند و با رعایت آیین‌نامه اجرایی مرتبط در قانون بودجه سنواتی باشد. قانون ‌بودجه سنواتی نیز بحث شناسه یکتا را مطرح کرده که ۱۷۰ میلیارد تومان از مطالبات ما شناسه یکتا گرفته و مابقی هنوز شناسه یکتا ندارد. ۱۷۰ میلیاردی که تاییدیه دارد، مطالبات شهرداری بوده و در کدهای درآمدی خاص نشسته است. کلیات ضوابط بخشنامه بودجه رعایت شده است.

در ادامه حسن موحدیان، رئیس شورای اسلامی شهر مشهد بیان کرد: بخشنامه‌ها مورد توجه فرمانداری و استانداری است، بنابراین در هیات تطبیق روی آن انگشت می‌گذارند و اگر به فرمانداری برود برمی‌گردد.

موسی‌الرضا حاجی‌بگلو، سخنگوی شورای اسلامی شهر مشهد اضافه کرد: حرف شما در مورد کمیته انطباق درست است. ما ناظر شهرداری هستیم. هر بخشنامه‌ای که وزارت کشور می‌خواهد بنویسد باید برای شهرداری باشد، برای شورا نمی‌تواند این کار را انجام دهد. من در دفاع از صیانت شورا صحبت می‌کنم و به مبلغ بودجه کاری ندارم.

در این جلسه بخشی از تبصره‌های بودجه شهرداری به تصویب رسید و بررسی سایر تبصره‌ها به جلسه بعدی موکول شد.

انتهای پیام

لینک کوتاه خبر:
×
  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط صدای تبریز – جدیدترین و آخرین اخبار ایران و جهان در وب سایت منتشر خواهد شد
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • لطفا از تایپ فینگلیش بپرهیزید. در غیر اینصورت دیدگاه شما منتشر نخواهد شد.
  • نظرات و تجربیات شما

    نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

    نظرتان را بیان کنید