جمعه, ۲۴ فروردین ۱۴۰۳ / بعد از ظهر / | 2024-04-12
تبلیغات
کد خبر: 4495 |
تاریخ انتشار : ۱۶ اسفند ۱۴۰۲ - ۲:۰۶ | ارسال توسط :
6 بازدید
۰
1
ارسال به دوستان
پ

روزنامه واشنگتن‌پست در گزارشی تحلیلی طرح آمریکا برای احیای نیروهای امنیتی فلسطین به منظور فعالیت در غزه پس از جنگ را ناکارآمد و غیرمحتمل توصیف کرد و دلیل آن را محبوب نبودن این گروه در میان فلسطینیان و اقدامات رژیم صهیونیستی برای محدود کردن هرچه بیشتر آنها در راستای منافع خود دانست.

به گزارش ایسنا، در یک مرکز آموزشی با بودجه ایالات متحده که بین دامنه‌های صحرای اریحا (واقع در کرانه باختری) قرار داشت، نسل بعدی نیروهای امنیتی تشکیلات خودگردان فلسطین اسلحه‌های خود را به دست گرفتند و برای انجام مأموریت آماده شدند.  

هدف آن‌ها بازداشت ۲ «متخلف از قانون» عنوان شده بود که به یک رستوران پناه برده بودند. وسایل همراه آن‌ها نیز ماسک صورت، سلاح‌های پلاستیکی و اسلحه پینت بال بود. آن‌ها سرانجام توانستند ۲ فرد مورد نظر را بدون شلیک گلوله بازداشت کنند.

واشنگتن پست با این مقدمه نوشت به خبرنگاران این روزنامه به شکل نادر اجازه دسترسی به این مرکز آموزشی داده شد تا به چالش‌های پیش‌روی نیروهای امنیتی فلسطین نگاهی بیاندازند که واشنگتن آن را محور برنامه‌های خود برای «تشکیلات خودگردان فلسطین تقویت‌شده» می‌داند که از نظر آن‌ها می‌تواند به ثبات غزه پس از جنگ کمک کند.

رسانه آمریکایی می‌نویسد: «به‌رغم ۲ دهه اصلاحات، این نیروهای امنیتی به‌طور مزمن با کمبود بودجه مواجه هستند و به‌شکل گسترده‌ای نامحبوب باقی مانده‌اند و برای بر عهده گرفتن مسئولیت‌های عظیمی که حامیان غربی آن‌ها متصور هستند، مجهز نیستند».

تلاش ناکام آمریکا برای احیای حضور نیروی امنیتی فلسطین در غزه

تلاش ناکام آمریکا برای احیای حضور نیروی امنیتی فلسطین در غزه

این روزنامه در ادامه به اظهارات «جو بایدن» رئیس جمهور آمریکا در نوامبر ۲۰۲۳ مبنی بر اینکه «غزه و کرانه باختری باید تحت یک ساختار حکومتی واحد و در نهایت تحت یک تشکیلات خودگردان فلسطینی دوباره متحد شوند» اشاره کرد و افزود: «در ماه‌های پس از آن، نمایندگان ایالات متحده در رام‌الله، تل‌آویو و پایتخت‌های عربی جابه‌جا شده‌اند و تلاش می‌کنند تا دیدگاه رئیس‌جمهور را زنده کنند».  

تشکیلات خودگردان فلسطین و نیروهای امنیتی آن در حال حاضر برای «حفظ نظم» در کرانه باختری تلاش می‌کنند. این نیرو که توسط اشغالگران اسرائیلی محاصره شده است، در قلمروهای در حال کوچک شدن فعالیت می‌کند. اعضای آن در معرض همان محدودیت‌های اسرائیلی هستند که هموطنان فلسطینی خود دارند، در حالی‌که از سوی بسیاری در جوامع خود نیز به‌عنوان «پیمانکاران فرعی سرکوبگری اسرائیل» تلقی می‌شوند.

تشکیلات خودگردان فلسطین کمتر از نیمی از حقوق کارکنان خود را از هفت اکتبر و به دلیل بن‌بست مالیاتی با رژیم صهیونیستی پرداخت کرده است. سرهنگ مسئول این مرکز آموزش گفت که مرکز در سال گذشته هیچ مهمات جنگی برای آموزش نداشته است، زیرا مقامات اسرائیلی درخواست واردات را رد کرده‌اند. از این‌رو، گروه‌های منتخب برای تمرین با سلاح‌های واقعی به اردن اعزام می‌شوند.

یک دیپلمات غربی که خواست نامش فاش نشود، گفت که تقویت نیروهای امنیتی فلسطین از طریق وزارت امور خارجه مستلزم یک مأموریت جدید است. او افزود: «تشکیلات خودگردان آماده رفتن به غزه نیست و به این زودی هم نخواهد رفت. من فکر نمی‌کنم که آن‌ها اعدادی داشته باشند که بتوانند این کار را انجام دهند، یا اراده لازم یا دانش درباره غزه را داشته باشند».

واشنگتن‌پست نوشت پس از بیرون راندن تشکیلات خودگردان فلسطین از غزه در سال ۲۰۰۷، حامیان غربی آن سرمایه‌گذاری هنگفتی برای تبدیل واحدهای آن که به شکلی ضعیف سازماندهی شده بودند به یک نیروی منضبط کردند که می‌توانست امنیت را با اسرائیل هماهنگ کند. در طول سال‌ها، با از بین رفتن امیدها نسبت به راه‌حل تشکیل ۲ دولتی، «بسیاری از فلسطینی‌ها این نیرو را بازوی اشغالگر اسرائیل یا شبه‌نظامی خصوصی می‌دانستند که به رهبران مستبد خود در رام‌الله پاسخ می‌دهد».

تلاش ناکام آمریکا برای احیای حضور نیروی امنیتی فلسطین در غزه

تلاش ناکام آمریکا برای احیای حضور نیروی امنیتی فلسطین در غزه

«علا تارتیر» محقق ارشد در موسسه تحقیقاتی صلح بین‌المللی استکهلم گفت: «از همان ابتدا، این رهبران و حامیان آمریکایی آن‌ها، به کارکرد و اثربخشی نیروهای امنیتی در مهار هرگونه رویارویی یا عقب‌نشینی نسبت به حاکمیت خودگردان فلسطین اهمیت می‌دادند و نه مشروعیت عمومی‌شان اما هدف تمامی این‌ها، امنیت مردم فلسطین نیست و این قسمت طعنه‌آمیز ماجراست. این گروه اصلاح شد تا ابتدا ثبات، هماهنگی امنیتی و امنیت اسرائیل تامین شود».

به نوشته واشنگتن پست، اکنون این نیرو با ۳۵ هزار و ۵۰۰ عضو، اغلب به شکل آشکار با مردمی که قرار است به آن‌ها خدمت کند در تضاد است. اعضای آن، اعتراضات فلسطینی‌ها علیه جنگ غزه را سرکوب کرده‌اند. آن‌ها اعضای حماس و منتقدان تشکیلات خودگردان فلسطین را بازداشت کرده‌اند و هنگامی که نیروهای اسرائیلی به شهرک‌ها و شهرهای فلسطینی یورش می‌برند، به نیروهای امنیتی فلسطین دستور داده می‌شود که در داخل بمانند.

این رسانه آمریکایی با ارائه جزئیاتی درباره تاریخچه تاسیس مرکز آموزشی اریحا که ابتدا در سال ۱۹۹۴ ایجاد و سپس گسترش یافت، نوشت: «طلال دویکات، سخنگوی سرویس‌های امنیتی فلسطین از دفتر خود در رام‌الله، فقدان اعتماد عمومی به نیروهای امنیتی فلسطین را تایید کرد و آن را یک مساله نظام‌مند دانست که ناشی از رفتارهای اسرائیل است».

بنابر گزارش واشنگتن پست، اقتصاد شکننده کرانه باختری نیز در آستانه سقوط است.

رژیم صهیونیستی از ارسال درآمد مالیاتی ماهانه‌ای را که از طرف تشکیلات خودگردان فلسطین جمع آوری می‌کند و به‌طور سنتی حدود نیمی از وجوه را برای پرداخت حقوق و خدمات به غزه می‌فرستد، خودداری کرده است. دویکات گفت که دولت درگیر در رام‌الله به مدت ۲ سال قادر به پرداخت کامل حقوق‌ها نبوده است. در سه ماه اول جنگ، پرداخت‌ها حتی کاهش بیشتری یافت.

او همچنین خاطرنشان کرد: «این یک چالش بسیار بزرگ است که مانع از توانایی شما برای استخدام سربازان جدید می‌شود».

تلاش ناکام آمریکا برای احیای حضور نیروی امنیتی فلسطین در غزه

تلاش ناکام آمریکا برای احیای حضور نیروی امنیتی فلسطین در غزه

واشنگتن پست در بخش پایانی گزارش خود با اشاره به اینکه «رهبری فلسطین به نوبه خود، هرگونه نقشی را در غزه که مستقیماً با تشکیل کشور فلسطین مرتبط نباشد، رد کرده است»، تصریح کرد: «بنیامین نتانیاهو، نخست وزیر اسرائیل طرحی را برای پس از جنگ ارائه کرده که کنترل نظامی نامحدود اسرائیل بر این منطقه را پیش‌بینی می‌کند».

این در حالی است که مقامات فلسطینی با تشویق ایالات متحده فهرست نیروهای امنیتی قدیمی خود برای ماموریت در غره را تهیه کردند. از بین ۲۶۰۰۰ نام، تنها ۲۰۰۰ تا ۳۰۰۰ فرد می‌توانند برای انجام این وظیفه مناسب باشند. از طرفی دیگر، مشخص نیست که چه تعداد از آن‌ها هنوز زنده هستند.

انتهای پیام

لینک کوتاه خبر:
×
  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط صدای تبریز – جدیدترین و آخرین اخبار ایران و جهان در وب سایت منتشر خواهد شد
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • لطفا از تایپ فینگلیش بپرهیزید. در غیر اینصورت دیدگاه شما منتشر نخواهد شد.
  • نظرات و تجربیات شما

    نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

    نظرتان را بیان کنید