سه شنبه, ۲۹ خرداد ۱۴۰۳ / بعد از ظهر / | 2024-06-18
تبلیغات
کد خبر: 14480 |
تاریخ انتشار : ۲۰ اسفند ۱۴۰۲ - ۱۰:۰۶ | ارسال توسط :
2 بازدید
۰
می پسندم
ارسال به دوستان
پ

رئیس سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامی تأکید کرد که در برنامه تحول این سازمان، «تمدن» به جای یک «موضوع»، به مثابه یک «رویکرد» دیده شده است.

به گزارش ایسنا، حجت‌الاسلام والمسلمین محمدمهدی ایمانی‌پور در پیش نشست نخستین جشنواره بین‌المللی تمدن اسلامی، با بیان اینکه این رویداد تلاشی تلاشی برای شناخت ظرفیت‌ها، ظرفیت افزایی و هم افزایی کشورهای اسلامی است، اظهار کرد: مؤسسات اسلامی و شخصیت‌های تمدن پژوه نیز در این برنامه، برای گفت‌وگو و همکاری در خصوص موضوع مهم تمدن نوین اسلامی مورد توجه قرار خواهند گرفت.

وی افزود: جشنواره بین‌المللی تمدنی نوین اسلامی، سه بخش اصلی خواهد داشت. بخش نخست به تمدن پژوهان و تمدن پژوهی اختصاص دارد. مسأله آموزشی در حوزه تمدن نیز بخش بعدی این رویداد است و همچنین، به موضوع هنر تمدنی و آثار هنری در این عرصه نیز خواهیم پرداخت.

رئیس دستگاه دیپلماسی فرهنگی کشور با اشاره به اینکه گام دوم انقلاب اسلامی، گام «تمدن ساز» است، عنوان کرد: این موضوع، به معنای آن نیست که گام نخست، در مسیر تمدن سازی حرکت نکرده است. انقلاب اسلامی ایران که بن مایه‌اش از آموزه‌های اهل بیت(ع) است به دنبال تمدن سازی بوده. از سوی دیگر، وقتی از مهدویت صحبت می‌کنیم انتظار داریم در دوران ظهور منجی، تمدن اسلامی شکل بگیرد. در تفکر اسلامی موضوع تمدن اسلامی یک موضوع دیرینه است و مربوط به امروز و دیروز ما نیست. با احیای اسلام بعد از انقلاب اسلامی شاهد نضج گرفتن این باورها هستیم که با شتاب بیشتری به سمت تمدن سازی پیش برویم.

حجت‌الاسلام والمسلمین ایمانی‌پور به اهمیت گفتمان تمدن اسلامی به عنوان بخشی از تمدن اسلامی اشاره کرد و گفت: این گفتمان، در برابر ظلم و استکبار و نظم ناکارآمد جهانی است. ما به فکر تفکر جدیدی هستیم که نام‌اش «تمدن نوین اسلامی» می‌گذاریم.

وی در بخش دیگری از این نشست، درباره دلیل استفاده از واژه تمدن اسلامی به جای تمدن مسلمانان توضیح داد: تمدنی که مدنظر ما هست، تمدنی است که از آموزه‌های اسلامی بهره خواهد گرفت تا یک تمدن جهانی ایجاد کند. متأسفانه دنیا دچار بحران معنویت است و لازم است از آموزه‌های فطری و معنوی استفاده شود. بهترین شکل آموزه‌های معنوی، شکل اسلامی آن است چرا که اسلام آخرین دین و کامل ترین دین‌ها است. در واقع اسلام، دینی است که برای بهره گیری از تمدن برگرفته از معنویت، بهترین گزینه است.

تمدن پژوهی و رویکردهای تمدنی اسلامی، منحصر به دولت‌ها و اسلامیت است

رئیس سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامی، با تأکید بر اینکه، تمدن نوین اسلامی منحصر به جهان اسلام نیست، افزود: اما نقطه آغاز این تمدن، جهان اسلام است. باید ابتدا، همبستگی و همراهی بین امت‌های اسلامی ایجاد کنیم. امروز وقتی صحبت از گفتمان مقاومت می‌شود، منحصر به جهان اسلام نیست. هر کشوری که آزادخواهی و ایستادگی در برابر ظلم می‌خواهد در این چارچوب قابل تعریف است.

حجت‌الاسلام والمسلمین ایمانی‌پور ادامه داد: کشورهای بسیاری به این جمع بندی رسیده‌اند که نظم امروز جهانی را باید عوض کرد. دوره فراگیری ویروس کرونا هم این موضوع را ثابت کرد و نشان داد که نظم کنونی، پاسخگوی دغدغه‌های امروز بشر نیست.

وی با بیان اینکه، تمدن پژوهی و رویکردهای تمدنی اسلامی، منحصر به دولت‌ها و اسلامیت است، ابراز کرد: مراکز تمدن پژوه، نگاه فراملی ندارند. معدود کشورهایی هستند که صحبت از تمدن پژوهی می‌کنند و نگاه فراملی دارند. در کشورهای مختلف، نسبت اتصال اسلامیت و مسلمانان با دولت، معمولا با نگاه سکولار پیوند خورده است. در این میان، معدود کشورهایی همچون جمهوری اسلامی هستند که نگاه فراملی دارند.

حجت‌الاسلام والمسلمین ایمانی‌پور با اشاره به اینکه در شرایط حاضر، به دنبال یارگیری و ایجاد ائتلاف در مراکز تمدن پژوه اسلامی هستیم، ادامه داد: جشنواره بین‌المللی تمدن نوین اسلامی، گام نخستی است که تلاش می‌کند تمدن پژوه‌ها را شناسایی کند و مطالعات را رصد کند تا در نهایت منجر به شبکه سازی در میان تمدن پژوهان و مؤسسات شود. اگر این شبکه و ائتلاف شکل بگیرد، حرکت تمدنی شتاب می‌گیرد.

وی در ادامه، با بیان اینکه در رویکرد جدید و دوره تحولی سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامی، به موضوع تمدن بیش از گذشته توجه می‌شود، گفت:  البته در دوره‌هایی هم کارهای زیادی در سازمان شده است اما به مثابه موضوع به تمدن نگاه می‌شد اما ما در دوره جدید، به مثابه یک رویکرد می‌خواهیم به تمدن نگاه کنیم. این شرایط، باعث تغییر در رویکردها خواهد شد.

تأکید بر اجتماعی سازی گفتمان امت اسلامی

رئیس دستگاه دیپلماسی فرهنگی کشور همچنین، بیان کرد: در حوزه تقریب مذاهب کارهای زیادی کرده‌ایم اما در رویکرد جدید سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامی، باید برویم به سمت اجتماعی سازی گفتمان امت اسلامی. امت اسلامی در ادبیات نخبگانی انجام می‌شود اما باید بین مردم تسری پیدا کند. اساسا در بسیاری کشورها، امت اسلامی وجود دارد و سنی و شیعه کنار هم زندگی شیرینی دارند اما روایت نمی شود. از سوی دیگر، فقط درگیری‌های کلامی و شبهات بین نخبگان کشورهای، مورد توجه قرار می گیرد. در نتیجه، اگر قدرت روایت همنشینی شیعه و سایر مذاهب را داشته باشیم بخش مهمی از راه تمدن سازی را طی کرده‌ایم.

حجت‌الاسلام والمسلمین ایمانی‌پور همچنین به اهمیت قرآن کریم در فعالیت‌های سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامی، اشاره و بیان کرد: البته پیش تر هم، موضوع قرآن کریم مورد توجه بوده است اما در رویکرد جدید، قرآن کریم، مسأله محوری است. اهتمام داریم که در فعالیت‌های تبلیغی هم چارچوب و رویکرد قرآنی داشته باشیم. قرآن بهترین رویکرد برای تبلیغ اسلام است. بنابراین تمرکز بیشتری روی این موضوعات اکنون گذاشته شده است.

رئیس سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامی، با تأکید بر اینکه بدون تردید، ترویج سبک زندگی اسلامی به شکل گیری تمدن نوین اسلامی کمک خواهد کرد، افزود: مسأله خانواده و ائتلاف و جنبش جهانی صیانت از خانواده را باید جدی بگیریم. نیازمند شکل گیری ائتلاف‌هایی هستیم که خانواده محور باشد. اصلی ترین نهاد در جامعه، خانواده است که اگر فروپاشی در آن شکل بگیرد، اصالت و معنویت، به فروپاشی می‌رسد.

وی هدف غایی جشنواره بین‌المللی تمدن نوین اسلامی را شناسایی ظرفیت‌هایی دانست که قابلیت شبکه شدن دارد و ادامه داد: در این رویداد، اتفاقات خوبی افتاده و غربالگری‌های مفیدی صورت گرفته است. امیداریم جشنواره خوب و اثرگذاری داشته باشیم و با کمک نمایندگان فرهنگی مان در خارج از کشور، این حرکت مهم را توسعه دهیم.

شایان ذکر است، در راستای برگزاری نخستین جشنواره بین‌المللی تمدن نوین اسلامی با محوریت (در مسیر شبکه تجارب تمدن نوین اسلامی)، پیش نشست اول آن با موضوع «مروری بر اندیشه‌ها و رویکردهای تمدنی در ۸ کشور اسلامی» صبح امروز، ۲۰ اسفندماه به میزبانی سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامی و با همکاری مشترک جامعه المصطفی(ص) العالمیه، حوزه هنری انقلاب اسلامی، پژوهشگاه علوم و فرهنگ اسلامی برگزار شد.

انتهای پیام

لینک کوتاه خبر:
×
  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط صدای تبریز – جدیدترین و آخرین اخبار ایران و جهان در وب سایت منتشر خواهد شد
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • لطفا از تایپ فینگلیش بپرهیزید. در غیر اینصورت دیدگاه شما منتشر نخواهد شد.
  • نظرات و تجربیات شما

    نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

    نظرتان را بیان کنید