معاون هماهنگی امور اقتصادی استاندار آذربایجان شرقی گفت: در پرداخت تسهیلات جزء یک بند ب تبصره 16 قانون بودجه، با تمام فراز و فرودهای آن، جزو استان‌های پیشتاز در کشور هستیم و به شرطی که سازمان بهزیستی و بانک‌هایی که با بهزیستی طرف قرار داد هستند تلاش کنند، می‌توانیم ظرف یک هفته اعتبارات مصوب این تسهیلات را به طور کامل پرداخت کنیم.

محمد کلامی در شانزدهمین جلسه کارگروه اشتغال استان، افزود: عملکرد جذب اعتبارت جزء یک برای کمیته امداد ۹۸ درصد، بهزیستی ۸۴ درصد و در مجموع ۹۴ درصد است.

وی با بیان اینکه در پرداخت تسهیلات جزء ۲ نیز تلاش‌هایی صورت گرفته و با اتخاذ شیوه‌ های مناسب ناهماهنگی‌ ها با مرکز به حداقل رسیده است، گفت: در عرض یک ماه از شروع مسیر تازه، ۵۰۰ میلیارد تومان معادل یک چهارم اعتبارات استانی را جذب کرده‌ایم که این نشان دهنده عملکرد قابل قبول است، هرچند مطلوب نیست.

کلامی افزود: برای جذب مابقی تسهیلات جزء ۲ باید توجه کنیم دستگاه‌ها در معرفی افراد به بانک، اهلیت و صلاحیت آنها را احراز کنند تا در صحت سنجی و راستی آزمایی دچار مشکل نشوند.

وی با تاکید بر اینکه بانک‌ها مکلف به پرداخت تسهیلات کارفرمایی هستند، افزود: متاسفانه برخی بانک‌ها در این زمینه کوتاهی می‌کنند که همه آنها باید به وظیفه خود عمل کنند.

معاون هماهنگی امور اقتصادی استاندار آذربایجان شرقی با انتقاد از عدم حضور مدیران برخی بانک‌ها و دستگاه‌های اجرایی در کارگروه اشتغال و به وجود آمدن مشکلاتی در تصمیم گیری، گفت: ملاک عمل آخرین تصمیمات کارگروه اشتغال است.

وی تصریح کرد: تا آخرین روز سال عملکرد بانک‌ها و دستگاه‌های اجرایی را رصد خواهیم کرد و باید مضاعف تلاش کنیم که اعتبارات اشتغال‌ زایی را به طور کامل جذب کنیم.

 کلامی افزود: با وجود سیاست انقباضی بانک‌ها، هر اعتباری که به استان جذب شود در راستای ترزیق نقدینگی و ایجاد اشتغال است و باید برای ایجاد ۷۰ هزار شغل در سال آینده از الان برنامه ریزی داشته باشیم.
 
 در این جلسه مدیران بانک‌های استان درخصوص روند پرداخت تسهیلات تبصره ۱۶ و موانع و مشکلات موجود در این زمینه به ارائه گزارش پرداختند و درخصوص راهکارهای تسریع و تسهیل در پرداخت این تسهیلات بحث و تبادل نظر شد.

  • نویسنده : کوثر مرادی
  • منبع خبر : صدای تبریز