دیپلمات چینی ؛ مناسبات جمهوری اسلامی ایران و جمهوری خلق چین را روابطی دوستانه و رو به رشد درهمه زمینه ها توصیف و ابراز امیدواری کرد در دولت جدید ایران به ریاست حجت الاسلام سید ابراهیم رییسی ؛ رییس جمهوری اسلامی ایران مناسبات تهران - پکن در همه زمینه ها توسعه و تعمیق بیشتری یابد.

کاردار موقت سفارت جمهوری خلق چین در جمهوری اسلامی ایران در یادداشتی که روز پنجشنبه به مناسبت پنجاهمین سالگرد تاسیس  جمهوری  خلق چین در اختیار ایرنا قرار گرفت ؛ تاکید کرد : “” در طول نیم قرنی که از برقراری روابط دوکشور می گذرد، مناسبات ایران و چین از آزمون های بسیاری در نظام بین الملل سربلند بیرون آمده و بر همین مبنا اعتماد سیاسی دو طرف از یکدیگر نیز روز به روز افزایش یافته است.””

دیپلمات چینی از ایران و چین به عنوان دوکشور با تاریخ و تمدن درخشان یاد  و خاطر نشان کرد : “‌ تاریخ بلندمدت دو کشور، استقلال طلبی، عشق به صلح، روحیه تسامح و شخصیت چند بعدی ملت های آنها را موجب شده و از سوی دیگر تبادلات تمدنی دو کشور موجبات توسعه و شکوفایی تمدن جهانی را فراهم آورده است. در همین فضاست که همکاری های عملگرایانه دو کشور به نتایجی پربار منتج شده و شاهد تعاملاتی جالب توجه در عرصه مراودات انسانی دو کشور نیز هستیم.””

خانم ” فو لی هوآ ”  در این یادداشت می نویسد :  هم اکنون، مناسبات چین و ایران در نقطه ای تاریخی قرار گرفته که در آن می توان با اتکا بر گذشته، آینده را رقم زد.

وی با اشاره به تماس تلفنی ” شی جین پینگ ” و حجت الاسلام و المسلمین ” سید ابراهیم رییسی  ” روسای جمهور دوکشور (‌در هجدهم آگوست) و اجماع مقامات بلندپایه دوکشور در زمینه توسعه مناسبات دوجانبه ؛ خاطر نشان کرد : چین مایل است با بهره گیری از فرصت پنجاهمین سالگرد برقراری مناسبات دو کشور، همراه با ایران ضمن تعمیق و تحقق بی وقفه مشارکت جامع راهبردی چین و ایران، در راستای تحقق بیش از پیش منافع دو ملت گام بردارد.

دیپلمات چینی همچنین با اشاره به برگزاری مسابقات المپیک زمستانی در فوریه سال اینده میلادی و ظرفیت های ورزش ایران در این حوزه ؛ گفت : جمهوری اسلامی ایران نیز جزء کشورهای بزرگ در زمینه ورزش های زمستانی است و مردم میهمان نواز چین به گرمی در انتظار حضور ایران در رقابت های المپیک زمستانی و کسب نتایجی شایسته خواهند بود.
 

متن کامل یادداشت خانم “‌فو لی هوآ” کاردار موقت سفارت چین در ایران به این شرح است :‌

جمهوری خلق چین، در نخستین روز ماه اکتبر، به استقبال هفتاد و دومین سال تاسیس خود می رود. ۷۲ سال قبل، حزب کمونیست با متحد ساختن مردم چین و هدایت و راهبری آنان در عبور از نبردهای خونین، با فداکاری هایی عظیم، موجبات پیروی بزرگ انقلاب چین را فراهم آورد و استقلال ملی و آزادی ملت را محقق نمود و نقطه پایانی بر تاریخ تحقیر آمیز بردگی و سالیان سال بندگی مردمان در چین قدیم نهاد. در نتیجه مردم چین صاحب خانه شده و به دوران جدیدی از احیای ملی و عصری نو در تاریخ خویش وارد گشتند.

طی ۷۲ سال گذشته، حزب کمونیست چین با سوق دادن مردم به سوی خودکفایی و آینده سازی و گام نهادن در مسیر کاوشی پیوسته، در یافتن راه متناسب با شرایط ملی خود با نام سوسیالیسم چینی توفیق یافته و با تلاش در راستای توسعه و بهبود مداوم ساختار سوسیالیستی، بر انواع خطرات و چالش هایی که از هر سو احاطه اش نموده بود، غلبه یافته و توانست با تحقق توسعه ملی در فرآیندی جهشی، به دستاوردهایی خیره کننده در جهان دست یابد. در طول ۷۲ سال گذشته، چین از  یک کشور فقیر و عقب مانده کشاورزی به دومین اقتصاد بزرگ جهان مبدل شد. چین توانست با ساخت جامعه مرفه جامع، به گونه ای تاریخی معضل فقر مطلق را در کشور خود حل نموده و حتی ۱۰ سال زودتر از برنامه توسعه پایدار ۲۰۳۰ سازمان ملل متحد، به اهداف مورد نظر دست یابد. پروژه های مربوط به ارتباطات کوآنتومی، هوش مصنوعی، فناوری ۵G و دیگر حوزه های علوم برتر جهانی، یا فضاپیماهای سرنشین دار، اکتشافات در مریخ یا ساخت ایستگاه فضایی همگی نمایانگر حرکت چین در مسیر عالی اعتماد خودکفایی و پیشرفت است. از سوی دیگر پیروزی در مصاف با فراگیری ویروس کرونا بار دیگر قدرت موثر چین در عرصه هدایتگری و مزایای ساختاری آن را به نمایش گذارد. امروز واقعیات جاری اثبات کرده اند که مسیر سوسیالیسم چینی برای چین، مسیری کاملا صحیح بوده و اکنون با حمایت قلبی و پشتیبانی مردم چین همراه است. طی ۷۲ سال گذشته، توسعه چین فرصت ها و انگیزه های بسیاری را برای شکوفایی جهان فراهم آورده و ضمن ارائه الگوها و انتخاب هایی جدید برای توسعه و مدرنیزاسیون در کشورهای در حال توسعه، بر اساس حکمت و راهکارهای چینی به ایفای نقش در راستای توسعه جهانی و رشد بشریت پرداخته است.

امسال صدمین سالگرد تاسیس حزب کمونیست چین بود. حزب کمونیست چین از حزبی که در بدو تاسیس تنها  پنجاه و چند عضو داشت، امروز به حزبی با بیش از ۹۵ میلیون عضو با تاثیرات جهانی و بزرگترین حزب حاکم در دنیا تبدیل شده است. موضوعی که حزب کمونیست چین همواره بر آن تاکید داشته برآمدن از مردم، اتکا بر مردم، برای مردم بودن و متحد ساختن و راهبری تمام اقوام کشور چین برای بدست آوردن بی وقفه پیروزی ها یکی پس از دیگری در مسیر توسعه بوده است. حزب کمونیست چین به رسالت خویش و پیمان نخستین خود برای “کسب سعادت مردم چین، و تحقق احیای جایگاه چینیان” پایبند خواهد ماند و در همین راستا به راهبری چین به سوی تحقق همه جانبه اهداف مندرج در برنامه صد ساله دوم کشور برای ایجاد کشوری قدرتمند، مدرن و سوسیالیستی ادامه خواهد داد.

امسال همچنین پنجاهمین سالگرد بازیابی کرسی قانونی چین در سازمان ملل متحد است. چین همچنان بر تداوم حرکت خود در مسیر توسعه صلح آمیز و مبتنی بر استقلال خواهد بود و همچنان پایبندی خویش بر ایده های رایزنی مشترک، سازندگی مشترک و بهره برداری مشترک را ابراز می دارد. بر همین مبنا و با نگاه به سعادت مشترک بشری، چین نسبت به طرح ابتکار ساخت مشترک “یک پهنه یک راه” اقدام نموده و با پیوستن به جریان اصلاح ساختار حاکمیت جهانی از این طریق، به ترویج صلح، ثبات، توسعه و شکوفایی جهانی پرداخته و ضمن حمایت از ارزش های مشترک بشری چون صلح، توسعه، انصاف، عدالت، مردمسالاری و آزادی به طرح و ترویج ایده ساخت همگانی پیکره مشترک سرنوشت بشری اقدام نموده است. جناب آقای شی جین پینگ، رئیس جمهور چین در جریان سخنان شان در هفتاد و ششمین نشست مجمع عمومی سازمان ملل متحد، با صراحت اظهار داشتند که چین همواره کشوری سازنده صلح جهانی، مشارکت کننده در سیر توسعه جهانی، مدافع نظم جهانی و ارائه دهنده محصولات برای همگان بوده و به ایجاد فرصت های جدید برای جهانیان با تداوم توسعه جدید خود خواهد پرداخت.

امسال همچنین پنجاهمین سالگرد برقراری روابط سیاسی چین و ایران بود. هر دو کشور چین و ایران دارای تاریخی درخشان و تمدن هایی کهن بوده اند. تاریخ بلندمدت دو کشور، استقلال طلبی، عشق به صلح، روحیه تسامح و شخصیت چند بعدی ملت های آنها را موجب شده و از سوی دیگر تبادلات تمدنی دو کشور موجبات توسعه و شکوفایی تمدن جهانی را فراهم آورده است.
در طول نیم قرنی که از برقراری روابط می گذرد، مناسبات دو کشور از آزمون های بسیاری در نظام بین الملل سربلند بیرون آمده و بر همین مبنا اعتماد سیاسی دو طرف از یکدیگر نیز روز به روز افزایش یافته است. در همین فضاست که همکاری های عملگرایانه دو کشور به نتایجی پربار منتج شده و شاهد تعاملاتی جالب توجه در عرصه مراودات انسانی دو کشور نیز هستیم.
در مواجهه با تحولات بدیع قرن و تاثیرات شگرف فراگیری کرونا بر جهان که منجر به پیچیده تر شدن اوضاع شده، چین و ایران به مثابه سرنشینان یک کشتی، با شجاعت و قاطعیت در برابر خطرات ایستاده و ضمن مهار مشترک مشکلات و تنگناها، به گونه ای فعال به تفسیر ایده پیکره مشترک سرنوشت بشری پرداخته و در عین حال با قاطعیت از عدالت و انصاف در محیط بین المللی حراست نموده اند؛ چنین وضعیتی را می توان الگویی شاخص از تعاملات یک کشور با کشور دیگر توصیف کرد. هم اکنون، مناسبات چین و ایران در نقطه ای تاریخی قرار گرفته که در آن می توان با اتکا بر گذشته، آینده را رقم زد.
امسال برای چین و ایران، سالی به غایت با اهمیت است. در سال جاری، اجرای چهاردهمین برنامه پنج ساله چین آغاز شده و همزمان ایران نیز هفتمین برنامه پنج ساله خود را در پیش گرفته است. امروز دو کشور با تمدن کهن، در حال آغاز دورانی جدید و باشکوه هستند. در روز هجدهم آگوست، در جریان تماس تلفنی جناب آقای شی جین پینگ، رئیس جمهور چین با جناب اقای رئیسی رئیس جمهور ایران، سران دو کشور به اجماعی مهم در زمینه توسعه مناسبات دوجانبه دست یافتند.
چین مایل است با بهره گیری از فرصت پنجاهمین سالگرد برقراری مناسبات دو کشور، همراه با ایران ضمن تعمیق و تحقق بی وقفه مشارکت جامع راهبردی چین و ایران، در راستای تحقق بیش از پیش منافع دو ملت گام بردارد.

فوریه سال آینده، بیست و دومین دوره مسابقات المپیک زمستانی در پکن افتتاح خواهد شد و به این ترتیب پکن به نخستین شهر جهان تبدیل می شود که هم شاهد میزبانی المپیک تابستانی و هم مسابقات المپیک زمستانی بوده است. در همین حال ایران نیز جزء کشورهای بزرگ در زمینه ورزش های زمستانی است و مردم میهمان نواز چین به گرمی در انتظار حضور ایران در رقابت های المپیک زمستانی و کسب نتایجی شایسته خواهند بود.
چین مایل است همراه با تمام کشورهای جهان از جمله ایران، نسبت به ترویج روحیات “سریع تر، عالی تر، قدرتمندتر و متحدتر” در مسابقات المپیک زمستانی اقدام نموده و ضمن به اشتراک گذاری مفهوم “با هم به سوی آینده” در سایه رقابت های المپیک زمستانی، به طرح اعتماد به نفسی مبتنی بر توسعه مشترک و اقدام مشترک در حرکت برای رفتن به مصاف مشکلات بپردازد.