سفر اخیر نمایندگان دولت لندن به کابل و ملاقات با مقامات ارشد گروه طالبان اگرچه از پیش اعلام نشده و غافلگیر کننده بود اما با رویکرد یک ماه گذشته دولت این کشور پس از خروج نیروهای ناتو از افغانستان، مبنی بر پذیرش واقعیت جدید و حرکت رو به جلو در ارتباط با افغانستان همسو است.

به گزارش روز پنجشنبه ، «سایمون گس» نماینده ویژه نخست‌وزیر انگلیس در امور افغانستان و «مارتین لانگدن» کاردار سفارت انگلیس در افغانستان که موقتا به دوحه منتقل شده است روز سه‌شنبه در سفری از پیش اعلام نشده راهی کابل شده و در آنجا با عبدالغنی برادر و عبدالسلام حنفی، معاونان نخست وزیر و امیر خان متقی، وزیر امور خارجه دولت موقت گروه طالبان دیدار کردند.

طبق بیانیه وزارت امور خارجه انگلیس، آن‌ها درباره نحوه کمک به افغانستان در خصوص بحران انسانی، اهمیت جلوگیری از تبدیل شدن این کشور به محل پرورش تروریسم و ضرورت ادامه خروج امن آن‌هایی که مایل به ترک این کشور هستند بحث و تبادل نظر کردند. گس و لانگدن همچنین درباره برخورد طالبان با اقلیت‌ها و حقوق زنان و دختران گفت وگو کردند.

در جریان این سفر یک سرباز پیشین انگلیس هم که ماه گذشته توسط طالبان دستگیر شده بود با هواپیمای حامل هیات انگلیسی از کابل خارج شد. رسانه‌های این کشور ادعا کردند که «بن سلتر» ماه گذشته در جریان کمک به عملیات خروج ۴۰۰ کارمند سازمان‌های مردم‌نهاد از افغانستان دستگیر شد.

دیلی تلگراف گزارش داد که طالبان در ملاقات با نمایندگان انگلیس خواستار برقراری رابطه رسمی دیپلماتیک و آزاد سازی میلیاردها دلار از اموال بلوکه شده افغانستان در خارج از این کشور شده‌اند. «عبدالقهار بلخی» سخنگوی وزارت امور خارجه دولت موقت گروه طالبان گفت که امیر خان متقی از طرف انگلیسی خواسته تا فصل جدیدی از روابط سازنده با افغانستان را آغاز کند. عبدالغنی برادر معاون دولت موقت طالبان هم طبق بیانیه این گروه، به سایمون گس گفته است: ما خواستار روابط دوستانه با جامعه جهانی و عودت اموال افغانستان هستیم. چراکه این حق ملت افغانستان است.

مارتین لانگدن کاردار سفارت انگلیس مذاکرات با گروه طالبان را جدی و قابل‌توجه ارزیابی کرد و اظهار داشت که دو طرف بر سر برخی مسائل اختلاف نظر دارند. او در توئیترش نوشت که این مساله جای تعجب ندارد و مذاکرات دو طرف هنوز در ابتدای راه است.

وی با این حال عنوان کرد که تعامل عمل گرایانه و یافتن فصل مشترک در روابط دو طرف ، مقوله‌ای است که باید در راستای منافع مردم انگلیس و افغانستان مورد بررسی و راستی آزمایی قرار گیرد.

آمریکا ۹.۵ میلیارد دلار از اموال دولت افغانستان در خارج از کشور را پس از سقوط کابل به دست طالبان مسدود کرده است. اما به نظر می‌رسد که غرب می‌خواهد از آزادسازی این مبلغ و وعده کمک های بشردوستانه به عنوان اهرم فشار علیه طالبان برای خروج امن افراد جامانده در افغانستان استفاده کند.

نخست وزیر انگلیس پیشتر گفته بود: اگر رژیم جدید کابل می‌خواهد به میلیاردها دلار اموالی که بلوکه شده دسترسی داشته باشد، ما و دوستانمان از آن ها بابت تعهداتشان در خصوص جلوگیری از تبدیل دوباره افغانستان به پایگاهی برای تروریسم حساب می‌کشیم.

بوریس جانسون با ایراد سخنانی در پارلمان این کشور بر لزوم احترام گروه طالبان به حقوق بشر بویژه زنان و خروج امن افرادی که مایه به ترک افغانستان هستند تاکید کرد و گفت: هدف ما این است که یک اجماع بین المللی تشکیل و بصورت یکصدا با طالبان تعامل کنیم.

به این ترتیب می‌توان نتیجه گرفت که انگلیس بیشتر از آنکه تمایل به شناسایی طالبان داشته باشد، به دنبال تعامل عمل‌گرایانه و حفظ سطحی از ارتباط با این گروه از کانال کشورهای منطقه، مانند قطر است.

«پیتر فورد» سفیر اسبق انگلیس در سوریه در این رابطه به خبرنگار ایرنا گفت که سفر هیات انگلیسی به افغانستان نمی‌تواند بدون چراغ سبز واشنگتن بوده باشد. «دولت جو بایدن مصمم است که نشان دهد خروج این کشور از افغانستان فاجعه‌بار نبود و برای این منظور متوجه شده که بحران انسانی در این کشور به سود واشنگتن نیست.»

انگلیس به تعبیر فورد ملعبه دست واشنگتن شد تا از ایجاد یک رابطه کاسب‌کارانه به‌عنوان اهرم فشار علیه گروه طالبان استفاده کند. این دیپلمات اسبق انگلیس بستن سفارت این کشور در افغانستان را اقدامی احمقانه خواند و گفت؛ دولت لندن درحالی امید دارد که طالبان هزینه از سرگیری روابط دو طرف را بپردازد که آن‌ها چنین کاری نخواهند کرد.

اما «استفن بل» تحلیل گر مسائل سیاسی در انگلیس معتقد است که  ۲۰ سال پس از جنگ ناموفقی که در افغانستان به راه افتاد، اکنون زمان آن رسیده که دولت انگلیس به دیپلماسی با افغانستان روی خوش نشان دهد.

وی در گفت‌وگو با خبرنگار ایرنا در لندن بیان داشت: برای جلسه نخست به نظر می‌رسد که گفت‌وگوها آغاز شده، اما دولت انگلیس باید به شکستی که در افغانستان به ارث گذاشت توجه و از هرگونه تلاش برای ادامه سیاست‌های خشونت‌بار اجتناب کند.

عضو ارشد پویش توقف جنگ، بیان داشت: دولت انگلیس باید اطمینان حاصل کند که اموال و دارایی‌های متعلق به مردم افغانستان، به دولت جدید در کابل عودت می‌شود. به ویژه ۹.۵ میلیارد دلار امانت این کشور فورا به بانک مرکز افغانستان حواله شود. وی در همین پیوند توصیه کرد که دولت انگلیس شرکای اروپایی و آمریکایی خود را به همکاری در این زمینه تشویق کند.

بل همچنین با اشاره به نقش انگلیس در ایجاد بحران انسانی در افغانستان هشدار داد که دولت نباید از این مساله به عنوان اهرم فشار علیه دولت کابل استفاده کند. وی بر همین اساس خواستار ارائه فوری کمک‌های بشر دوستانه به افغانستان و رایزنی با مقامات طالبان درباره نحوه کمک به بازسازی و توسعه این کشور شد.

به گفته این تحلیل‌گر مسائل سیاسی، نشست اخیر مقامات انگلیس با نمایندگان طلبان می‌تواند شروع جدیدی در روابط میان مردم دو کشور باشد. وی تصریح کرد که دولت لندن باید صلح، توسعه و آبادانی را جایگزین سیاست جنگ و تحریم کند.